Osmanlı Türkçesi metinlerinde dil ve imla (XVI. , XVII. ve XVIII. yüzyıl)
Language and ortography in Ottoman manuscripts (written in XVI. , XVII. and XVIII centuries)
- Tez No: 122509
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Tez konumuzu, XVI., XVII. ve XVIII. yüzyıllarda Osmanlı sahasında yazılmış Arap harfli Türkçe metinlerdeki Türkçe kelimelerin imlâsı, klişeleşmiş imlâ özelliklerinin tespiti, tarihî süreç içinde imlânın gelişimini etkileyen faktörler ve söz konusu metinlerde görülen dil özellikleri oluşturmaktadır. Tezimiz, XXVII + 204 sayfa olup“Giriş”,“İnceleme”ve“Sonuç”bölümleri olmak üzere üçe ayrılmıştır.“Giriş”bölümünde,“XVI., XVII. ve XVIH. Yüzyıllarda Osmanlı Sahasında Türk Edebiyatının Dil ve Üslûp Bakımından Genel Durumu”,“Çalışmamıza Esas Olan Kaynaklar”,“Çalışmamızda Kullanılan Yöntem”hakkında bilgi verilmiştir.“İnceleme”bölümünde, söz konusu metinlerde görülen“imlâ”ve“ses bilgisi”özellikleri değerlendirilmiştir. Yine“İnceleme”başlığı altında, metinlerden hareketle XVI-XVIII. yüzyıllar arasında Osmanlı Türkçesinin genel özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.“Sonuç”bölümünde, metinlerden hareketle elde ettiğimiz bulgular örnekleriyle ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of the our thesis is ortographic characteristics of Turkish words in the manuscripts written in XVI., XVII. and XVIII. centuries in Ottoman area historical process of Ottoman ortography was considered. Thesis has XXVII + 204 pages. Thesis divided into three chapters namely“Introduction”,“Examination”and“Conclusion”. In the“Introduction”, Ottoman literature and language in XVI., XVII. and XVHI. centuries was examined from the manner and languge point of view. Morever in this section, information about the manuscripts and method used in the thesis was given. In the chapter named“Examination”ortographic and phonologic characteristics of the manuscripts written Ottoman Turkish. In the“Conclusion”chapter, the findings of the study were considered.