Gazali'de varlık meselesi
Gazali's existence matter
  1. Tez No: 122510
  2. Yazar: NURGALİ KABYLOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın giriş bölümünde Gazâlî'nin hayatı, eserleri ve felsefî düşüncesi üzerinde durulmuştur. Gazâlî'nin Makâsidu'l-Felâsife (Filozofların Maksatları), Tehâfütü'l-Felâsife (Filozofların Tutarsızlığı), el-Münkiz Mine'd- Dalâl adlı eserlerinden yararlanarak felsefi anlayışın ve felsefecilerle olan anlaşmazlıkları bu bölümde ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde, varlık felsefesi üzerinde durulmuş ve dolayısıyla varlık felsefesinin tanımı, varlık ve mahiyet ayrımı, varlık felsefesinin problemleri hakkında bilgi verilmiştir. Bunlarla birlikte, Eski Yunan düşürlerinden, Platon ve Aristo'nun, İslâm düşünürlerinden ise Farâbî ve İbn Sina'nın da varlık anlayışlarına da değinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, Gazâlî'nin varlık anlayışı incelemiştir. Bu bölümde, Gazâlî'nin varlık anlayışı Farâbî ve İbn Sina'nın varlık anlayışları ile karşılaştırılarak bilgi vermeye çalışılmıştır. Söz konusu düşünürlerin, Vacip Varlık, mümkün varlık, muhal varlık anlayışlarının ve bunların özellikleriyle sıfatlarının hepsinde hemen hemen aynı olduğu görülmüştür. Gazâlî, varlık anlayışında, ehli-sünnet düşüncesine bağlı kalarak, gerçek ve yüce varlık olarak Allah'ı kabul etmiş ve bütün varolanların var oldukları için de ona borçlu olduğunu savunmuştur. Bununla birlikte, bütün var olanların, Allah'ın hür iradesiyle ortaya çıktığı şeklinde özetlenebilecek bir varlık anlamı düşüncesini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Gazali's life, his works and philosiphic thoughts were undertaken in the introductory part of the this study. By means of Gazali's works named as Makasidu'l-Felasife (Filozofların Maksatları), Tehafütü'l-Felasife(Filozoflarm Tutarsızlığı), El-Münkiz Mine'd-Dalal, his philosophic understanding and disagreements among philosophers were dealt with in this part. In the first chapter of this thesis, existence philosophy was taken up and consequently I tried to shed light on the existence philosophy defenition, existence and essence difference, existence philosophy problems. In addition to this, existence understanding of Old Greek philosophers such as Platon and Aristotel and Islamic philosophers like Farabi and Ibn Sina was mentioned. Gazali's existence understanding was studied in the second chapter of the thesis. In this chapter, Gazali's existence understanding was compared with those of Farabi and Ibn Sina. Necessary existence, possible existence and indefinite existence understanding and merits and qualities beliefs are the same of all philosophers mentioned above. Gazali beleived in God Almighty as a true and sublime One, remaining loyal to his Islamic thoughts. He advocated the idea that God Almighty created all existing things. In addition to this he put forward the idea that all things are created by free will of God Almighty.