Gazali ve İbn Rüşd'de imkân, imkânsızlık ve zorunluluk
Possibility, impossibility and necessity in Ghazali and Ibn Rushd
  1. Tez No: 228235
  2. Yazar: ÖMER BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma Gazali ve İbn Rushd'ün imkân, imkansızlık ve zorunluluk konusundaki görüşleriyle ilgili bir çalışmadır. Ancak bu üç konu, büyük oranda ontolojik yönden incelenmiştir.İmkân ve imkansızlık meselesi genellikle varlık, varoluş, yokluk, yoktan yaratma ve alemin kıdemi gibi problemlerle ilgilidir. Ayrıca imkânın anlaşılmasında mümkün varlık hakkındaki düşünceler de büyük öneme sahiptir. Zorunluluk ise zorunlu varlıkla ilgili olduğu kadar, aynı zamanda zorunlu varlığın ispatı, zatı, sıfatları, tekliği, birliği, zat-sıfat ilişkisi ve varlık-mahiyet ilişkisi ile de ilgilidir.Gazali ve İbn Rushd'ün bu problemleri çözmede imkân, imkansızlık ve zorunluluğu nasıl anladıkları İslam felsefesi açısından büyük bir öneme sahiptir.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde Gazali'nin imkân, imkansızlık ve zorunluluk konusundaki görüşleri ele alınmıştır.İkinci bölümde İbn Rushd'ün bu üç meseledeki fikirleri belirlenmiştir.Üçüncü bölümde ise Gazali ve İbn Rushd'ün bu üç konudaki görüşleri karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde Fârâbî ve İbn Sina'nın yaklaşımları da göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the main concern is the ideas of Ghazali and Ibn Rushd about the possibility, impossibility and necessity. However; the three aforementioned subjects have been held in terms of ontology on a large scale.Possibility and impossibility matters are generally related to the subject of existent, existence, creation ex nihilo and eternity of the world (universe). In addition, the ideas about the possible being are of great concern in the matter of understanding the possibility. Necessity is related to the necessary being as much as it is related to the proving of necessary being, his essence, attributes, unique, unity, essence-attribute relationship and existent-essence relationship.How Ghazali and Ibn Rushd understand possibility, impossibility and necessity in solving these problems is of great significance on the part of Islamic Philosophy.This study consists of three parts.At the first part, Ghazali?s ideas about possibility, impossibility and necessity are dealt with.At the second part, Ibn Rushd?s ideas about these three matters have been determined.At the third part, Ghazali and Ibn Rushd?s ideas about these three matters have been compared and studied. During this study, Farabi and Ibn Sina?s approaches have also been considered.