Yabancılar Hukuku açısından Türk Petrol Kanunu ve yabancı petrol hakkı sahibi
Turkish petroleum act and foreign petroleum right holder with respect to general principels of status of aliens
  1. Tez No: 122511
  2. Yazar: TOMURCUK AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
105 ÖZET Çalışmamızda Petrol Kanunu ve petrol hakkı sahibi yabancı, yabancılar hukukunun anayasal esasları, yasalara hakim yabancılar hukuku ilkeleri ve yabancıların çalışma hak ve özgürlükleri ile yatırım özgürlüğü çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, muhtelif hukuk düzenlerinde petrol hukuku düzenlemelerine yer verilmiş ve Kolombiya ve Kuveyt incelenmiştir. Kolombiya petrol faaliyetleri ile ilgili yasal haklarını önce imtiyaz yoluyla devretme usulünü benimsemişken daha sonra petrol faaliyetlerini yürütmesi için Ecopetrol'ü kurarak petrolün çıkartılması ve işlenmesine ilişkin ilk ulusal imtiyazı Ecopetrole'e vermiş, bu surette, bir yandan Ecopetrol'ün petrol faaliyetlerinde ana rolü oynamasına imkan verirken, diğer yandan kısmi kontratlar ile yabancı ve/veya yerli petrol şirketlerinin petrol faaliyetine katılımını sağlayan karma bir sistem uygulamaktadır. Öte yandan Kuveyt, tamamen devletçi bir petrol politikası benimsemiş ve petrol faaliyetlerini devlet tekeli altına almış, tam ve milli bir hakimiyet çizmiş ve yabancı petrol şirketlerinden sadece, teknik yardım, inşaat ve teçhizat hizmetleri konularında faydalanmıştır. Ancak son yıllarda yabancı petrol şirketlerinin Kuveyt'te de petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmaktadır.106 Yabancıların yaralanabilecekleri hakların tespitinde yabancılar hukuku ilkeleri ile karşılaşırız. Yabancılar hukukunun ilkeleri; mütekabiliyet ilkesi, eşitlik ilkesi ve müktesep haklara saygı ilkesidir. Türk yabancılar hukuku başta Anayasa olmak üzere mevzuat içinde serpiştirilmiş çeşitli haklardan oluşmaktadır. Anayasamızın“Temel Hak ve Ödevler”başlığını taşıyan ikinci kısmında, kişilerin haklardan yararlanmada ve ödevler yüklenmede eşit oldukları ilkesi getirilmiştir. Vatandaş ve yabancı arasında temel hak ve ödevler alanında“eşitlik”, istisnalar saklı kalmak kaydıyla ana kuraldır. Yabancıların da, vatandaşlar gibi temel hak ve hürriyetlerden yararlanmaları kural olmakla birlikte, Anayasanın 16. maddesinde yabancılar için bir sınırlandırma öngörülmüştür. Devlet, vatandaş ile yabancı arasındaki eşitliği bozarken kanunla sınırlama getirmeli ve sınırlama milletlerarası hukuka uygun olmalıdır Yabancıların çalışma hak ve özgürlükleri konusunda ise hemen hemen bütün ülkelerde yabancılarla vatandaşlar arasında“eşitlik ilkesinin”uygulandığından bahsedemeyiz. Türk hukukunda bazı iş kollan yabancılara yasaklanmış veya izne tâbi tutulmuştur. Yabancı petrol şirketlerine mesleklerini icra etme olanağı da izinle sağlanmıştır. Ancak Petrol Kanunu uyarınca yerli petrol şirketinin petrol faaliyetinde bulunması da izne tâbi olduğundan, yabancı petrol107 şirketleri ile yerli petrol şirketleri arasında yine eşitlik esası geçerlidir. Bugünkü anlamıyla Kanun, en geniş anlamda petrol hukukunu kapsayan bir düzenleme getirmektedir. Petrol Kanunu, kamu hukuku niteliği haiz bir kanun olup, Türkiye'deki petrol kaynaklan Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Petrol ameliyesi, petrol endüstrisinin dağıtım hariç bütün kollarını kapsamaktadır. Petrol ameliyesi kavramı içersinde yer alan petrol endüstrisi dallarından birinde faaliyet gösterebilmek amacıyla alınan yetkiye ise, petrol hakkı denilmektedir. Petrol hakkı, bir müsaadeden, arama ruhsatnamesinden veya işletme ruhsatnamesinden doğan bir haktır. Petrol hakkı hukuki niteliği itibariyle gayrimenkul mülkiyet hakkıdır. Petrol şirketlerinin yabancılık vasfının belirlenmesinde kriter,“ana sözleşmedeki idare merkezi”kriteridir. Ana sözleşmesindeki idare merkezini Türkiye dışında olan bir petrol şirketinin Petrol Kanununun ilgili hükümleri neticesinde petrol hakkı elde etmesi halinde“petrol hakkı sahibi yabancı”kavramı ortaya çıkar. Petrol Kanunu madde 6/3 uyarınca Türk ve yabancı gerçek kişiler petrol hakkı sahibi olamazlar. Kanun, özel ve kamu tüzel kişileri arasında ve yerli ve yabancı sermaye şirketleri arasında ayırım gözetmemiş, hepsine“ülke ekonomisine yararlı olması”ve özellikle108 yabancı sermayeli şirketlerin petrol ameliyesinde bulunabilmek için“milli menfaatin korunması”ilkelerine uygun olması kaydıyla petrol arama ve işletme ruhsatı verilebileceğini hükme bağlamıştır. Türkiye'de petrol ile ilgili; müsaade, arama ruhsatnamesi alma hakkı Devlet adına TPAO'na aittir. TPAO bu hakkı bizzat ya da idaresine ve sermayesine hakim olduğu uzman kuruluşlar aracılığı ile kullanır. Kanun hükümleri dahilinde, sermayelerinde kamu payı bulunanlar da dahi, sermaye şirketlerine veya millî mevzuatına göre sermaye şirketi niteliğinde bulunan özel hukuk tüzel kişilerine müsaade, arama ruhsatnamesi ve işletme ruhsatnamesi verebilir. Petrol ameliyesinde bulunmak yerli ve yabancı petrol şirketleri için izne tabidir. Bu nedenle petrol hukuku açısından yerli petrol şirketleri ile yabancı petrol şirketleri arasında eşitlik prensibinin cari olduğu kanaatindeyiz. Petrol Kanunu ile petrol hakkı sahibi yabancılara, gayrimenkul mal edinme, transfer ve yatırımların geri ödenmesinde kur garantisi konularında özel hukuki imkanlar tanınmıştır. Türk hukukunda, yabancı tüzel kişilerin gayrimenkul mal edinebilmelerine ilişkin herhangi bir kural olmamasına rağmen, Petrol Kanununa göre, petrol arama ve işletme ruhsatına sahip petrol hakkı sahibi, petrol ameliyeleri için gerekli gayrimenkul malları satın alabilir.109 Petrol Kanunu petrol hakkı sahibi yabancıya nakit, malzeme veya hizmet temini yoluyla yapmış olduğu yatırımı, elde etmiş olduğu gelirden, vergiler için gerekli miktar ayrıldıktan sonra yurtdışına transfer etme olanağı da tanımakta ve bu teşviki uygulanabilir kılacak mahiyette kur garantisi olanağı getirmektedir. Yanısıra, Petrol Kanunu petrol hakkı sahiplerine, 2007 S.K.'da hükme bağlanan kısıtlamalara istisna getirmek suretiyle, yabancı idari ve mesleki personelle birlikte uzman işçi çalıştırma hakkı tanımıştır ve tanınan bu hak karşılığında petrol hakkı sahiplerine, çalıştırdıkları yabancı personelin yerini alabilecek Türk personel yetiştirme mükellefiyeti getirmiştir.
Özet (Çeviri)
110 SUMMARY This study examines Turkish Petroleum Law and foreign petroleum right holder with respect to general principles of status of Aliens, the 1982 Turkish Constitution, statutory principles as to the status of Aliens and freedom of investment within the right and freedom to work for aliens. In the first part of our study we have examined petroleum law regimes of various countries with specific emphasis to Colombia and Kuwait. Taking into consideration the difficulty of providing the necessary capital of investment on its own for the exploration and exploitation of hydrocarbons, the State of Colombia has granted concessions regarding the petroleum rights. Thereafter, the State of Colombia has established ECOPETROL, a state industrial and commercial company and has granted the first national concession to ECOPETROL. Despite the fact that the oil bearing sub strata is a public asset, the Government opted for a mixed system of developing these resources, on one hand, directed ECOPETROL to play a major part in exploration and exploitation and, on the other hand, determined the conditions for partial contracts involving operations by foreign petroleum companies. However, Kuwait has appropriated a nationalist petroleum policy and has established a monopoly on the petroleumIll activities in the Country. Kuwait's current policy, limits the participation of foreign oil companies to provide technical assistance and construction and maintenance services under contracts, which pay them fixed prices for specific activities. Kuwait has required assistance in petroleum activities from foreign petroleum companies only with regard to technical support, construction and equipment services. Nevertheless, the government has repeatedly hinted at a desire to find a way to involve foreign oil companies in increasing production without violating the constitution. The Supreme Petroleum Council, which controls Kuwait's oil and gas sectors on a day-to-day basis, approved foreign cooperation in principle in 1997, but opening upstream activities to deeper involvement by foreign oil companies. We meet the fundamentals of status of aliens while determining the rights to be utilized by foreigners. The fundamentals of aliens law are; the principles of reciprocity, equality and respect to vested rights. Turkish Law on status of Aliens consists of various provisions set forth in the Constitution and in various statutes. In the second part of the Turkish Constitution with the heading“Basic Rights and Obligations”people deem to be equal in utilizing rights and taking obligations. The general rule is the equality of the citizens and the aliens with respect to fundamental rights and obligations, whereas;112 there are exceptions. Although, aliens' utilizing the basic rights and obligations is the rule article 16 of the Constitution stipulates a limit for the general rule. While the state is limiting the equality rule between the citizens and the aliens, the states shall act in compliance with international law. This statement puts forth that the fundamental ruling foreigners law with regard to our constitutional system is“equality principle”. We cannot tell that the equality principle is applied when it comes to the working right and freedom among citizens and foreigners. In Turkish law, some working fields are prohibited to foreigners and some require permission. Concerning the Petroleum Law, which is the subject of our thesis, permission is required for a foreign petroleum company to perform petroleum activities in Turkey. However, according to Petroleum Act, beside foreign petroleum companies also Turkish petroleum companies need to get the permission to perform petroleum activities, consequently, the equality principle is still in effect between local and foreign companies. Petroleum Law is a branch of public law and the petroleum resources in Turkey are under the title and possession of the State. Petroleum activity as determined in the Act, consists of every branch of the petroleum industry other then distribution. The113 authorization or in other words permission granted to perform in any of the branches of petroleum activity is called the petroleum right. Petroleum right is the right emerging from a permit, exploration license or exploitation lease. With respect to its nature petroleum right is a property right. The criterion employed the petroleum companies' foreignness is the“management center in the articles of association criteria. In case a petroleum company's management center is abroad then that company is assumed as an alien petroleum company in the Petroleum Act and we meet with ”alien petroleum right holder“ concept. Pursuant to article 6/3 of the Petroleum Act, real persons are not entitled to the right of petroleum. Petroleum Law does not make any discrimination between a local and an alien petroleum right holder as long as; they comply with the principles of ”being useful to state economy“ and ”protection of national benefit“. The Turkish Petroleum Inc. has the right to acquire permit, exploration and exploitation lease in the name of the State. Turkish Petroleum Company may use this right directly or via the expert enterprises which are under its control in regard to management and capital. Turkish Petroleum Inc. may grant permission or licenses to either local petroleum companies or foreign petroleum companies. As114 mentioned above, both a local company and a foreign company require permission for performing petroleum activities. Consequently, it is obvious that Petroleum Act imbibes ”equality principle". The Petroleum Act grants special legal opportunities to alien right holders as title to immovable property, right of transfer and investment recovery with the guaranteed exchange rate. Even though, there exits no general rule on, title to immovable property in Turkish Law, to the Petroleum Act states that property alien petroleum right holders acquire immovable property provided that it is needed in performing its petroleum activities. The Petroleum Act grants the Alien petroleum right holder the legal opportunity to transfer his income achieved as a result of his investment and of his petroleum activities, on the bases of the rate of exchange guarantee recognized by the Act. Furthermore; the alien executive and professional staff and skilled laborers of a holder of petroleum right, who may be required for the execution of petroleum activities, may with the favorable view of the Ministry of Energy and Natural Resources and the permission of the Ministry of Interior, be employed in Turkey, under the exemption from the provisions of Law No. 2007 on Crafts and Services Appropriated in Turkey for Turkish citizens. However,115 Leases and certificate holders shall undertake at their own expense to provide education and training in educational or professional institutions and in operations in foreign countries, or to the extend approved by the General Directorate in Turkey, for the Turkish citizens not less than 25% of the alien personnel employed by them, may gain proficiency in all phases of the petroleum activities.