Yeni dünya düzeni ve çevre
The New world order and environment
- Tez No: 122516
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
404 ÖZET Bu çalışmada 1980'lerin sonrasında küreselleşmenin hız ve derinliğinin artmasıyla ortaya çıkan yeni dünya düzeni olarak da adlandırılan, dünyanın ekonomik ve siyasi olarak yeniden yapılandırılması sürecinde, yeni boyutlar eklenerek daha belirleyici ve güncel bir konuma gelen çevre olgusu ele alınmıştır. Belirleyici unsurları liberalleşme ve küreselleşme olan ve bütün ülkelerin piyasaya dayalı bir toplumsal ve siyasal düzene bağlı olarak, katılması öngörülen yeni düzende, çevre sorunlarının çözümüne yönelik olarak önerilen, çevresel kaygılar ile kalkınma çabalarını birlikte ele alan, gelecek nesilleri de düşünerek insanlığın tüm gereksinimlerinin karşılanmasını hedefleyen, sürdürülebilir kalkınma modeli incelenmiştir. Ulusal ve uluslararası düzendeki politikalarla ve var olan kurumlar ve bunların düzenlemeleri ve uygulamaları ile sürdürülebilir kalkınma kapsamında ileri sürülen hedeflere ulaşılmasının mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Çevre sorunlarının uluslararası düzlemde getirilen düzenlemelerden nasıl etkilendiği, bu düzenlemeler çerçevesinde çevreye nasıl bir rol yüklendiği tartışılmıştır. Uluslararası sistemle çevre sorunları arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ve bu modelin hayata geçirilebileceği ortam olarak sunulan yönetişim kavramı ve sürdürülebilir kalkınmanın aktörlerin durumları açıklığa kavuşturulmuştur. Sürdürülebilir kalkınmanın aktörleri olan, ulusal devlet, uluslararası örgütlerden BM, Dünya Bankası ve DTÖ, NGO'lar ve ÇUŞ'ların yapılan ve işlevleri, çevre sorunlarına yaklaşımları, çevre politikaları ve çevreyi etkileyen dolaylı politikaları incelenmiştir. Bu kuruluşların çevre üzerindeki etkileri incelenmiş, hangi politika ve yöntemlerle çevre sorunlarını çözdükleri, çevre sorunlarını çözmede katkılarının ne olduğu araştırılmıştır. Aynı zamanda bu kuruluşların uyguladıkları politikalarla hangi çevre sorunlarının gündeme gelmesine neden oldukları da ortaya konmuştur. Küresel çevre sorunlarım çözümünün en etkin yolu olarak görülen ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için gereken uluslararası sistemin önemli bir parçası olan çok taraflı çevre anlaşmaları incelenmiştir. Çok taraflı çevre anlaşmaları ile DTÖ arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Çevre ve kalkınma sorunlarını aşmak üzere gündeme getirilen sürdürülebilir kalkınma hedeflerine mevcut ekonomik ve siyasi yapı ve çok farklı hedefleri ve amaçlan olan aktörler ve araçlar ile ulaşılmasının mümkün olamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
405 ABSTRACT This study investigates the environment conception which has become more determinative and prevalent by acquiring new dimensions within the process of economical and political re-structuring of the world; a process that emerges through acceleration and deepening of globalization as of the late 1980s and that is also termed as the new world order. The study explores the“sustainable development”model that is suggested as a solution to environmental issues in the new order, the characteristic factors of which are liberalization and globalization and in which all countries are to participate within the framework of a social and political organization based on market economy, that aims at meeting all the necessities of people taking into account the future generations and that considers environmental concerns and development efforts together. Whether it is possible to achieve the targets put forward within the context of sustainable development using the policies at national and international levels and the existing organs and implementations and arrangements of such organs are inquired. How the environmental issues are influenced by the arrangements introduced at international levels and what kind of a role is appointed to the environment within the framework of these arrangements are discussed. The relationships between the international system and environmental problems are explored. The governance concept, introduced as a medium in which this model can be realized and the statuses of the actors of sustainable development are clarified. The structures and functions of the national state, the international governmental organization UN, the World Bank, the WTO, the NGOs and the TNCs, all of which are actors in sustainable development, their approaches to environmental issues, their environmental policies and their other policies which have an indirect effect on environment are investigated. The effects of these institutions are scrutinized, and the policies and methods with which these institutions solve environmental problems, their contributions to environmental problems are explored. In addition, the environmental issues emerging due to the policies these organizations were clarified. The multinational environmental agreements which are an important component of the international environment management system required to ensure sustainable development and which are deemed to be the most effective way to solve global environmental problems, the MEAs are investigated and the relationships between the MEAs and the WTO are scrutinized. It has been concluded that it is not possible to achieve sustainable development targets, introduced to overcome environmental and developmental issues, within the existing economic and political structure and together with institutions and means which have very different objectives and targets.