Bağlam kuralı taşıyan hisse senetleri
Stocks subject to binding rule
  1. Tez No: 122518
  2. Yazar: NUSRET ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Sermaye piyasasının önemli araçlarında biri olan hisse senetlerinin en önemli özelliklerinden biri devir kabiliyetinin bulunmasıdır. Bağlam kuralları hisse senetlerinin bu niteliğini sınırlamaya yönelik hukuki figürlerdir. Bağlam kurallarının konuluş nedenleri ve bu kurallar ile sağlanmak istenen amaçlar farklıdır. Ayrıca bağlam kuralları ortaklık ana sözleşmesinde yer aldığı gibi kanuni düzenlemeler ile de ortaya çıkabilmektedir. Konuluş nedenleri ve yer aldığı noktalar farklı olmasına rağmen tüm bağlam kuralları ortaklığa istenmeyen kimselerin girmesini önleme amacına yönelmektedir. Özel hukuk alanındaki hisse senedi devirlerine kanuni bağlam kuralları ile müdahale etme gereği özel tipteki bazı anonim ortaklıkların ortaya çıkması ile doğmuştur. Bankalar, aracı kurumlar gibi bu ortaklıklar bir ülkenin ekonomik hayatında önemli yer işgal eden mali kuruluşlardır. Bu kuruluşların mali piyasalardaki etkisinden dolayı kuruluş ve faaliyete geçişleri özel düzenlemelere tabi kılınmıştır. Bu düzenlemelerden en önemlisi bağlam kuralları ile getirilen düzenlemelerdir. Bağlam kuralları sayesinde tüzel kişiliğin gerisindeki kurucular ve ortaklar denetim altında tutulabilmektedir. Bu denetimin en önemli şekli bu ortaklıkların hisse senetlerinin devrine müdahalede bulunmaktır. Devre müdahale ve uygun görülmeyen devirleri engellemeye yönelik kanuni bağlam kuralları ile piyasaların güvenli ve istikrarlı işlemesi sağlanmakta ve yatırımcılar korunmaktadır. 95
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the main characteristics of the stocks, which are among the most important tools of the capital market, is their transferability. The binding rules are figures of the law that tend to constrain this characteristic of the stocks. There are many reasons for the legislation of the binding rules and many objectives aimed to be achieved through this legislation. Moreover, the binding rules may appear in the corporation foundation contract as well as in legal regulations. In spite of the numerous reasons for the legislation of the binding rules and the diversity of their locations, all binding rules tend to prevent the intrusion of unwanted persons into the corporation. The need to intervene into transfers of stock, which comes under the field of private law, arises with the appearance of a special kind of Joint Stock Corporation. Such corporations as banks and intermediary institutions are financial institutions which play an important role in the economic life of a country. It is due to the influence of these institutions on financial markets, that their founding and their launching of activity are subject to special regulations. The regulations created through binding rules are among the most important of these special regulations. Thanks to the binding rules, founders and shareholders who stand behind the legal entity can be controlled. The ultimate form of this control is the intervention in the transfer of these corporations' shares of stock. Through legal binding rules, which tend to intervene on transfers and to prevent the transfers considered inappropriate, the safety and stability of the markets are secured and investors are protected. 96