I. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Lazistan mebusu Osman Nuri Bey'in faaliyetleri
- Tez No: 122535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Türk Kurtuluş Savaşı, dünyaya bir bağımsızlık savışnın dersini veren tarihi bir mücadeledir. Bu mücadele olağanüstü bir gücü simgeleyen, aydın, asker, din adamından halka uzanan bir inanç savaşıdır. Biyografi çalışmasını yaptığım Osman Nuri Bey 'de bu inanç savaşına gönül veren sivil kadroların içerisinde yer almıştır. Osman Nuri Bey önce Mebusan Meclisi'nde Lazistan Mebusu olarak kendi bölgesinde ortaya çıkan milli uyanışın ve teşkilatlanmanın sesi olmuştur. Daha sonra da tüm olumsuzluklara. iç ve dış tehditlere rağmen açılan ve Türk Milleti'nin kalbi gibi çalışan İlk Meclis'te de Lazistan Mebusu olarak aktif görevlerde bulunmuştur. Nisan 1920'de Meclisi ve Kuva-yı Milliye'yi tehdit eden Bolu-Düzce-Hendek Ayaklanmalarına karşı oluşturulan Hüsrev Bey'in“Heyet-i Nasihası”nda yer almıştır. Bu heyetin çalışmaları sonucu asilerin düşünceleri ve tutumu Ankara lehine değişmiştir. Osman Bey'in bir diğer önemli görevi Ankara Hükümeti'nin ilk diplomatik ilişkiye girdiği. kuzey komşumuz Bolşevik Rusya'ya gönderilen Türk Heyeti'ne tercüman olarak katılmasıdır. Müzakereler sonunda kazanılan Bolşevik yardımları Osman Nuri Bey tarafından Anadolu'ya sevkedilnıiştir. O günün koşulları altında denizden gerçekleştirilen bu sevkiyatla Mili Mücadele kazanılırken, hiç şüphesiz bunda vatanını her şeyin üstünde tutarak uğrunda canlarını feda eden denizcilerin de rolü büyüktür. Osman Nuri Bey gazetelerde yayınlanan makaleleri ile de ülke meselelerine kayıtsız kalmayarak, aydın olmanın sorumluluğunu yerine getirmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish Liberation War is a historical struggle giving an independence war Lesson to the world. This struggle is a belief war ranging from intellecteral. soldier, religious man to the people, and symbolizing an unusual power. Osman Nuri Bey whose biografpy 1. Wrote took the place in the civil staff foiling in love this belief war. First Osman Nuri Bey became a member of parliament of Lazistan in Legislature, and then he became the voice on National Arose on organising in his region. He took over active duties in the First Assemly working like a heart of Turkish people and opened inspite of all the threats from inside and outside. On 20th April 1920, He took the place in“Heyet-i Nasiha”of Husrcv Be)' formed against Bolu-Düzce-Hendek Rebellions threating Kuva-i Milliye and Turkish Grend National Assembly In the reuslt of the Works of this committee, The attitudes and behaviours of the rebel lers had changed in foavour of Ankara Bovernment. Another considerable duty of Osman Bey was that he participated in as interpreter in Turkish delegation sent to Bolohevics Russia, ofr reighbour whch Ankara. Government contacted with the diplomacy. In the conclusions of the negatiations, the contributions. Gained from. Bolchevics had been sent to Anatolia by Osman Nuri Bey. With this shipping corried out by the sea under the circumstances at that time, while national struggle was won, Turkis sailors giving their#lives on the sake of the homeland inodoubt. had a great role. Osman Nuri Bey performed his responsbility without remaing indifferent to the problems of the conutry with his articles published in the newspaper.