Küreselleşme ve küresel rekabet
Globalization and global competition
- Tez No: 101014
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÜLENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Küreselleşme kavramı son 20 yılda kullanılmaya başlandığından bu yana, büyük bir hızla bütün dillere girmiştir. İlk önceleri akademik ortamlarda kullanılan kavram, giderek gündelik konuşma diline yerleşmiştir. Bugün en çok kullanılan sözcük konumuna gelen küreselleşme, tam da postmodern zamanlara yakışır şekilde her şeyi kapsayan, herşeyi açıklamakta kullanılan, adeta sihirli bir kavrama dönüşmüştür. Türkiye de Özal dönemiyle birlikte küreselleşme kavramıyla tanışmıştır. Küreselleşmeden artık kaçış yoktur. Yaşam tarzından iş yapış şekillerine, devlet yönetiminden eğitime kadar her şey daha farklı, daha hızlı, daha büyük ve daha küçük olmaktadır. Daha büyük çünkü, elektronik devrim sınırları kaldırmıştır. Daha küçük çünkü, her türlü bilgiye en kısa sürede ulaşmak mümkün olmaktadır. Küreselleşmenin yalnızca finans ve ekonomi boyutunda algılanmasının temel nedeni ise Asya Krizi ve sonrasında yaşananlardır. Asya Krizi, bir zamanlar 'Asya Mucizesi' diye adlandırılan Asya Kaplanları'rın bir çoğunun ekonomik yönden çökmesine sebep olmuştur. Asya Krizi'nin bir başka önemli noktası ise sonrasında başlayan küreselleşmenin ne kadar iyi ya da kötü olduğu tartışmalarıdır. Çünkü küreselleşmenin sonucu olarak çıkan Asya Krizi, yalnızca Asya ülkelerinin ekonomilerini değil, birçok ülkeyi etkilemiştir. Örneğin Türkiye ekonomisinin 1998'in ikinci yansında krize girmesi Rusya krizi sonrasında olmuştur. Rusya Krizi ise Asya Krizi'nin bir uzantısıdır. Dolayısıyla Türkiye'deki kriz ile Asya Krizi arasında da önemli bir bağlantı vardır. Asya ülkeleri kriz sonrasında çok büyük devalüasyonlar yapmak zorunda kalmışlardır. Paralarının değeri düşmüş ve rekabet gücü kazanmışlardır. Türkiye'de ise örneğin Asya'dan gelen mallar birden ucuzlamıştır. Türk tekstil sanayi onlarla rekabet edemez hale gelmiştir. Bu aslında küreselleşmenin nasıl dünya üzerindeki diğer ekonomileri de etkileyebileceğinin en yadsınamaz örneklerinden biridir. Küreselleşmenin temelinde yatan ise teknolojideki büyük değişimdir. Teknolojik devrim beraberinde küreselleşmeyi getirmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler dünyadaki üretim ve ticaret yapma tarzım değiştirmektedir. İnternet ekonomik hayatta büyük bir ağırlık kazanmaya başlamıştır. Eğer şirketler internet ekonomisine uyum sağlamakta geç kalırlarsa uluslararası rekabette zorlanmaları sözkonusudur. Bundan yirmi yıl önce dünyada insanların ancak üçte biri birbiriyle bağlantılı piyasa ekonomilerinde yaşarken bugün bu oran yüzde doksanlara kadar yükselmiştir. Bu dademek oluyor ki, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde doksanı birbiriyle bağlantılı tek bir ekonominin parçalan haline gelmiştir. Birbiriyle bağlantılı bir ekonomi içinde yaşandığı zaman yalnızca ekonomik ve fînansal olaylar değil, tüketim tercihlerinden başlayıp eğlence ve yaşam tarzlarına kadar uzanan bir dizi noktada etkilenme meydana gelmektedir. Küreselleşme, bu sene 27 Ocak - 2 Şubat tarihleri arasında Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu da dahil olmak üzere birçok uluslararası toplantı ve platformlarda en çok tartışılan konu haline gelmiştir. Çünkü bugüne kadar sadece çekici ve olumlu yanlarıyla gösterilen küreselleşme olgusunun bir de 'karanlık yüzü' vardır. Teknolojideki değişim çok önemli fırsat kapılarını açsa da, yine internetin sağladığı olanaklarla eğitimi ve girişimciliği çok daha geniş kitlelere yayma imkanı verse de olumsuz yanlan da gözardı edilemez. Küreselleşmenin çarpıcı, gelişmeye açık, birleştirici görünümünün yanında krizleri, işsizliği, yoksulluğu ve eşitsizliği de bünyesinde barındırması inkar edilemez bir gerçektir. Finansal piyasalar, birleşen şirketler ve teknoloji ile dünya çapında benzersiz bir bütünleşme yaşanmakta; bu, bir hortum gibi tüm dünyayı etkisi altına alarak devam edip muazzam zenginlikler yaratırken diğer yandan da yıkıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kısacası, kimi pastadan payını alırken kimi ağır cezalar ödemektedir. Bilgisayar teknolojisiyle ilintili sektörlerde ve bilişimcilik potansiyelinin yüksek olduğu ABD gibi ülkelerde büyük bir hızla yeni iş alanları açılmaktadır. Bu sektörlerde yer alan iyi yetişmiş, hünerli ve yaratıcı niteliklere sahip insanlar çok yüksek verimlilik düzeyine ulaşmaktadırlar. Bunun karşılığı olan çok yüksek ücretler elde etmektedirler. Ve yeni teknolojilerin öne çıktığı alanlarda hızla geliri yükselen insan gruplan ortaya çıkmaktadır. Paravanın arka tarafında ise, 'downsizing' (küçülme) politikaları devam etmektedir. Üretimin daha ucuz işgücüne sahip ülkellere kayması karşısında, insanlar işsizlik sorununun soğuk çıplaklığıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Geleneksel sektörlerde (demir çelik, tekstil, otomotiv, vb.) büyük çapta işten çıkarmalar gerçekleşmektedir. Diğer taraftan, son aylarda yaşanan bir birleşme rüzgarı söz konusudur. Şirket sayıları gitgide azalmakta, şirketler güçlerini birleştirmekte ve rekabet potansiyellerini artırmaktadırlar. Bunun yanında birçok kişi işlerini kaybetmektedir. Ancak bu gelişmeler de ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Örneğin, özellikle şirket birleşmelerinin en yoğun yaşandığı ABD'de işten çıkarmalar artmasına rağmen, işsizlik oram son 30-40 yılın en düşük oranında seyretmektedir. Bunu ABD kültürüne ve işgücü alanındaki esnekliğe bağlamak gerekir. ABD'de işini kaybeden insan için bu hayatın sonu anlamına gelmez. Başka bir alanda iş bulmakta ya da kendi işini kurmaktadır. Sonuç olarak, birleşen dev şirketlerin ve büyük çapta işten çıkarmaların yanısıra küçük, yaratıcı şirketler ortaya çıkmaktadır. Ancak bu her ülkede aynı yolu izlemektedir. Bunun en çarpıcı örneği Avrupa ülkeleridir. ABD'li şirketler kadar rahat işçi çıkaramayan Avrupalı şirketlerin rekabet güçleri aynı hızla gelişememektedir. Bu nedenle Avrupa, ABD'nin gerisinde kalma bunalımı içinde bocalamaktadır. Girişimcilerin yeni işlere yönelme kapasitesini sınırlayan katı kurallar yüzünden xiiAvrupa'da yeni iş kurmak ABD'de olduğu kadar kolay olmamaktadır. Bu nedenle Avrupa'da işsizlik oranlan hala yüzde 9-10 arasındadır. Kısaca küreselleşmenin yol açtığı sıkıntılar Avrupa'da daha etkili olmaktadır. Küreselleşme olgusundan en kazançlı ülke olarak ABD kabul edilmektedir. Asya Krizi sonrasında Asya'dan kaçan sermayenin büyük bölümünün ABD'ye gitmesi bu etkiyi güçlendirmiştir. Son iki yılda dünyadaki gelir artışının yansı da ABD'den kaynaklanmaktadır. Geliri artan ABD'lilerin yarattığı talep dünya ekonomisinin genel bir resesyona girmesini engelleyen en önemli etkenlerden biridir. Küreselleşme sürecini daha iyi anlayabilmek adına verilebilecek önemli ve ilginç örneklerden birisi de Hindistan'dır. Son yıllarda yazılım sektöründe kaydettiği ciddi atakla dikkat çekmektedir. Yaklaşık 5-6 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeline sahip durumdadır. Hedefi bunu 2020'lerde 50 milyar dolar düzeyine çıkarmaktır. Yazılım alanında yaptığı atılım sayesinde ülkede bugün büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Ülkede 140 bin tane bilgisayar mühendisi bulunmaktadır. Buradan yayılacak birikimin Hindistan ekonomisini ve toplumunu dönüştürme potansiyeli oldukça yüksektir. Çünkü dünyada özellikle bilgi teknolojileri alanında insan kaynağına büyük bir talep bulunmaktadır. Almanya'nın bugün 75 bin bilgisayar uzmanına ihtiyacı vardır ve bunu karşılamamaktadır. Üç yıl içinde eleman açıklarının 350 bin kişiye çıkacağı tahmin edilmektedir. Araştırmalara göre 2003 'te Avrupa'da bu açık 1 milyon 700 bin kişiyi bulacaktır. Küreselleşmenin ayrılmaz bir ayağı olan eğitimin ne kadar önem taşıdığı Hindistan örneğinde daha belirginleşmektedir. Bugünün küresel dünyasında, bu ortama ayak uydurabilecek yeterli bilgi ve yeteneğe sahip insan havuzunu oluşturabilen ülkelerin öne çıkma şansı çok daha fazladır. xııı
Özet (Çeviri)
GLOBALIZATI ON AND GLOBAL COMPETITION SUMMARY The term“globalization”has been included in all of the world languages for 20 years. The term, which is first used in academic environment, has taken its place in daily language gradually. Globalization which is one of the most used vords today, being suitable to mostmodern times, becimes a magic word that is used to explain everything. Turkey has met this term in the period of Özal. There is no way to avoid from globalization. A big change that affects every dimension of life takes the control. From life style to job definition and from government to education, everything is more different, faster, bigger and also smaller. It is bigger because electronic evolution removes the borders. It is smaller because getting all kind of information in a very short time becomes possible. The main reason that makes globalization to be thought only in the eras of finance and economics, is Asian Crisis. Asian Crisis has caused most of Asian Tigers that are called“Asian Miracle”in the past, to be destroyed economically. Another important point of Asian Crisis is the rising discussions about bad and good sides of globalization. Because Asian Crisis which happens as a result of globalization, does not affect only Asian countries but also many nations around the world. For example, the crisis has risen to Turkish economics in the second half of 1998 after Russian Crisis which is one of the followers of Asian Crisis. That is why there is an important relationship between the crisis in Turkey and Asian Crisis. Asian countries has been forced to make huge devaluations. The value of their money has fallen down and they have won power of competition. For example, in Turkey, the goods coming from Asia has suddenly become cheaper. Turkish textile industry could not heva competed Asian textile goods.This one of impressive examples that shows how globalization affects other economics in the world. The truth which lies on the base of globalization is the great change in technology. Technological evolution brings along globalization. Developments in information and communication technology changes methods of production and commerce in the world. Internet takes an important role in the economic life. The companies are not able to compete whether they are late for adapting themselves to the economics of internet. XIVWhile only a certain part of people were living in market economies connected with each other, twenty years ago this ratio reaches to 90 percent today. This means that about 90 percent of world population become parts of one economy today. In these circumstances, there are effects on a series of points from comsumption preferences to entertainment and life styles, not only,n economic and financial events. Globalization becomes the most discussed subject at many international meetings and platforms which include World Economic Forum, arranged at Davos between 27th of January and 2nd of February this year. Because globalization which is presented by only its attractive and positive sides up to today has also a“dark side”. Although technological change opens very important doors of opportunity and let enterprise and education reach to broader societies by the help of internet, its disadvantages can not be denied. It is a reality that globalization includes crisis, unemployment, poverty and unequalness besides its impressive, united and challenging image. There is an excellent community around the world on the side of financial markets, united companies and technology. While it creates great wealth affecting the whole world, it also causes destructive results. In other words, while some take shares of cake, some pay heavy fines. New work areas are opened at some sectors related with computer technology in some countries where IT potential is high, like USA. Qualified, creative and skilful people that take place in such sectors reach to very high levels of productivity and get very high wages. So there become communities whose income rise very rapidly in the areas of new technologies. On the other hand, the policy of down-sizing continues. People face unemployment problems because production is transferred to the countries which has cheaper labor. People are fired at traditional sectors such as steel, textile, automotive industry. There is a series of association in the last years. The number of companies decreases gardually, companies combined their power and increase their competence potential. However, many people lose their jobs. But the situation differs according to country. For example, the unemployment ratio lies the lowest level for the last 30-40 years in USA although firing increases because of the company associations. It is related to the culture of USA and flexibility at employment in USA. It does not mean the end of life when people lose their jobs. They can easily fing another job at another are or establish their own companies. So, small bu tcreative enterprises comr to life besides huge united companies. Unfotunately, this does not happen in the same way in every country. European countries can be given as examples of this situation. The competence power of European countries whih can not fire easily does not improve as fast as American companies. That is why, Europe falls into a deep crisis as it becomes only a follower of USA. Forming new work areas is not so easy in Europe as it is in USA because of the hard rules that restrict capacity of enterprenuers. That is why the unemployment ratio in Europe is still between 9 % and 10 %. The problems of globalization are more effective in Europe. xvUSA is accepted the most profitable country in the globalization period. Transfer of capital from Asia to USA after Asian Crisis has enlarged this effect. The half of income increase rises from USA for the last two years. The demand created by Americans whose income increase, is one of the most important factors that prevent world economy to go into a crisis. Another important and interesting example that can be given to be able to understand the process of globalization better, is India. It takes attention with the serious improvement at software industry in recent years. The country has an export potential of about 5-6 billion dolars. Its target is to take this number up to 50 billion dolars at 2020's. Today, there are 140 thousand computer engineers in the country. This development has a high capacity to change the society and economy of India. Because there is a great need of human resources at the era of information technology around the world. Germany needs, today, 75 thousand computer specialists but it can not meet this demand. It is expected that the need of personnel will reach to 350 thousand in the following three years. According to academic researches, necessity of computer specialists in Europe will go up to 1 million 700 thousand persons in 2003. These people will get very high wages as they work in very high efficiency. The importance of education which can not be separated from globalization, appears in example of India very clearly. In today's global world, the countries which are able to form the pool of qualified and educated human resources have advantage to go one step further. xvi