Yeni sanayileşen ülkelerin kalkınma perspektifinin yeni ekonomik düzen içerisindeki işlerliği: Güney Kore örneği
The functionality of the development perspective of newly industrialized countries in new economic order: South Korea case
- Tez No: 218943
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Güney Kore'nin de içinde bulunduğu Asya ülkeleri, yirminci yüzyılın ikinci yarısından başlayıp, 1997 yılındaki Asya Krizi'ne kadar, aralıksız yüksek büyüme oranlarıyla uluslararası karşılaştırmalarda üst basamaklara yükselmeyi başarmışlardır. Günümüzde gelişmekte olan ülkelerin politika alanının daralmış olması dolayısıyla, Güney Kore'nin uygulamış olduğu politikaların bugün uygulanabilirliği önemli bir soru olmaktadır. Bu soruya cevap vermek amacıyla tez çalışmasında Güney Kore'nin kalkınma başarısı ortaya koyulmuş, bu başarıya ulaşırken tezin inceleme dönemi olan 1960-1985 yılları arasında uygulanan doğrudan yabancı yatırımlar, fikri mülkiyet hakları ve sübvansiyon politikaları analiz edilmiştir. Dış Ticaret Örgütü kapsamında varolan TRIMs, TRIPs ve STÖ anlaşmaları politika alanını daraltan kısıtlar olarak kabul edilmiş ve bu anlaşmalar özetlenmiştir. Temel soru doğrultusunda Güney Kore'nin tezin inceleme dönemi olan 1960-1985 yılları arasında uygulamış olduğu politikaların bugün adı geçen anlaşmalar çerçevesinde uygulanabilirliği sorgulanmıştır. Bu çerçevede Güney Kore'de doğrudan yabancı yatırımlara ilişkin politikaların ve sübvansiyon politikalarının bugünde uygulanabilirliğini büyük ölçüde koruduğu tespit edilmiştir. Buna karşın fikri mülkiyet hakları konusunda açıklayıcı verilere ulaşılamamıştır. Fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin yasaların Güney Kore örneğinde dış baskıların yoğunlaştığı dönemlerde çıkarılmış olması, Güney Kore'nin fikri mülkiyet hakları ihlalinin kalkınma başarısında önemli bir etken olduğu şeklinde yorumlanmış, bu uygulamaların TRIPs anlaşması çerçevesinde günümüzde uygulanabilirliğinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Asian countries including South Korea, have achieved continuous high growth rates and rose upper steps in international comparisons starting from the second half of the 20th century, till the Asian Crisis at 1997. Today, the applicability of the policies which South Korea has performed is a necessary question because of the shrinking of the developing countries? policy spaces. In order to answer this question, the development success of South Korea is introduced as well as foreign direct investments, intellectual property rights and subsidy policies performed between 1960 and 1985 (the research period of the thesis) are analyzed. TRIMs, TRIPs and Agreement on Subsidies and Countervailing Measures which exist in the context of World Trade Organization are considered as constraints which shrink policy space and these agreements are summarized. In the direction of our main question, the applicability of South Korea?s 1960-1985 period policies are questioned within the frame of these agreements. As a result, it can be claimed that foreign direct investment and subsidy policies of South Korea are substantially feasible today. Contrarily, explanatory data about intellectual property rights could not be reached. The legislation of the protection of intellectual property rights at a period while foreign pressure was high caused to comment the breach of intellectual property rights as an important factor of South Korea?s development and it is found out that those policies in the extent of TRIMs are not feasible today.