Sosyal beceri eğitiminin ilköğretim öğrencilerinin öz kavramı düzeylerine etkisi
The Effectiveness of social skills training at the self concept level of the primary school students
- Tez No: 122580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
II ÖZET Bu araştırmada sosyal beceri eğitiminin İlköğretim öğrencilerinin öz-kavramı düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında Samsun ili merkezindeki 30 Ağustos İlköğretim Okulunda okuyan 7. Sınıf öğrencilerinden 14 kişilik deney grubu ve 14 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 28 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmanın deseni kontrollü ön-test, son-test modele dayalı deneysel bir çalışmadır. Öğrencilerin öz kavramı düzeylerim belirlemek için Pier-Harris'ın Çocuklar için Öz-Kavramı Ölçeği kullanılmıştır. Oturumlara katılan öğrencilere 10 hafta, haftada bir saat Sosyal Beceri Eğitimi verilmiştir. Oturumların sonunda deney ve kontrol gruplarına uygulanan Pİer-Harris'ın Çocuklar için Öz-Kavramı Ölçeği ön-test ve son-test toplam puan ve ortalamaları arasında fark olup olmadığım belirlemek için t-Testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi kullanılmıştır. Genel olarak sonuçlar öğrencilerin öz kavramı düzeylerine sosyal beceri eğitiminin olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Bununla beraber sosyal beceri eğitimi verilen deney grubundaki Öğrencilerin öz-kavramı toplam puanları İle sosyal beceri eğitimi verilmeyen kontrol grubundaki öğrencilerin öz kavramı toplam puanlan arasında bu eğitim sonucunda.001 anlamlılık düzeyinde anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Öz kavramı toplam puanlan düşük ve yüksek olan deney grubu öğrencilerinin ön-test, son-test puanlan arasında.05 düzeyinde anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Cinsiyete göre sosyal beceri eğitiminin kız ve erkek öğrencilerin öz kavramı toplam puanlan üzerine etkisinin.05 düzeyinde anlamlı bir fark oluşturmadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular Literatür ışığında yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In this study the effect of social skills education on the self concept of primary education students was examined. The study was carried out on the 28 students, 14 participants in the control groups 14 participants in the experimental group who are at the 7th class in 30 Ağustos Primary School which is in the center of Samsun city. The design of the resarch was based on an experimental pre-test, post- test model. Piers- Haris Self Concept Scale For Childeren was used to measure the self concept levels of experimental and control group. The social skills education was given to the experimental group an hour a week for ten weeks. t Test, Marnı Whitney U, and Wilcoxon test were used to determine whether there was a significant difference between pre-test and post-test results of Piers- Haris Self Concept Scale For Children. The results show that the social skills education may afiect self concept total points of students positfefly. However, the self concept total points of the experimental group students who were trained and the self concept total points of the control group students who were not trained were compared. It was observed that the experimental group students' self concept total points had a significance on the level of.001 after this education. The significant difference among pre-test, post-test results of the experimental group students who had high and low self concept total points were found on the level of.05. Moreover, there were not any significant differences among the results of pre-test and post-test of Piers-Haris Self Concept Scale For Children in terms of gender. The findings have been discussed in the light of literature, and some suggestions have been made.