Testing techniques for elemantary school children
İlköğretim okulu öğrencileri için sınav teknikleri
- Tez No: 122581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilköğretim okulları 4. ve 5. sınıflarda İngilizce derslerinde öğrencilerin yabancı dil yetilerinin ölçme ve değerlendirilmesinde kullanılan sınav türleri, ve öğrencilerin performanslarını ölçme ve değerlendirmede geleneksel sınavlara göre alternatif bir sınav türü olarak daha etkili olabileceği düşünülen Portfolyo Sınavı ele alınmıştır. İlköğretim öğrencilerinin İngilizce seviyelerini ölçme ve değerlendirme amacıyla kullanılan geleneksel sınav türlerinin yetişkinlere yönelik sınavlardan uyarlanmaları nedeniyle ilkokul öğrencilerinin seviyelerine uygun değildirler. Dahası, bu sınav türleri, dil öğretiminde önemli bir faktör olan performansın ölçülmesinde yetersiz kalmaları dolayısıyla da ilköğretim 4. ve 5. sınıflarında okuyan öğrencilerin yabancı dil yetilerini ölçemediği için Portfolyo sınavı alternatif bir sınav türü olarak sunulmuştur. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. ve 5. sınıf yabancı dil dersi olarak İngilizce'nin ölçme ve değerlendirilmesinde öğretim ve değerlendirmeyi bir araya getiren alternatif bir sınav türü olarak portfolyo hazırlamanın bu sınıflardaki öğrencilerin hem yaş hem de dil seviyelerine daha uygun olacağını göstermektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research, the existing evaluation procedures of 4th and 5th graders in English courses and portfolio assessment which is supposed to be a more effective assessment instrument for reflecting the students' performances than the traditional evaluation procedures are studied. Since the traditional examination procedures, which applied to 4th and 5th graders in order to evaluate the young learners' English skills are adapted from those of adults, are inappropriate to the level of primary school children. Furthermore, since the current examination procedures of 4th and 5th graders could not evaluate the young learners' language performance which is an important aspect in language teaching, the Portfolio Assessment is introduced as an alternative assessment instrument. The aim of this study is to demonstrate the appropriateness of the portfolio assessment, which combines instruction and evaluation procedures in the language courses, as an alternative assessment tool for the evaluation of 4th and 5th graders' English courses in primary schools in Türkiye.