Class I ve class II düzensizlik gösteren çekimli vakalarda sabit teknik ve sabit teknik + servikal headgear uygulaması sonucu oluşan dişsel, iskeletsel ve yumuşak doku değişikliklerinin incelenmesi
Dental, skeletal and softtissue changes in class I and class II malocclusion cases in which extractions of four first premolars were performed and treated with edgewise technique and edgewise technique + cervical...
  1. Tez No: 17895
  2. Yazar: B.ERGİN ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE AKALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Ortodontik anomalilerin tedavileri sırasında dört birinci premolar çekimi yapılarak sabit teknikle ve sabit tekniğe ilave olarak molar bölge ankrajının arttırılması amacıyla kullanılan servikal headgear mekaniğinin, oluşturulan kontrol grubundaki normal gelişime oranla hastalarda oluşturduğu dissel, iskeletsel ve buna bağlı yumuşak dokuda meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırma üç grup üzerinde yürütülmüştür. Birinci grubu büyüme ve gelişimin izlendiği 18 birey, ikinci grubu sabit mekanik + servikal headgear uygulanarak tedavi gören 18 birey ve üçüncü grubu da sadece sabit mekanik uygulanarak tedavi gören 16 birey oluşturmaktadır. Tedavi edilen bireylerden tedavi basında ve sonunda, kontrol grubundaki bireylerden ise ortalama bir buçuk yıl arayla alınan toplam 104 sefalometrik grafi üzerinde uygulanan 46 ölçüm karşılaştırılmıştır. Araştırmamızın sonucunda dört birinci premoları çekilerek yapılan sabit tedavilerin normal büyüme gelişime göre meydana getirdikleri dissel, iskeletsel ve yumuşak doku değişimleri bulunmuş ve gene tedavi grupları arasında da ankrajı arttırmak amacıyla kullanılan servikal headgear 'ın-76- etkileri ayrı olarak belirlenmiştir. Tedavi ile ve özellikle servikal headgear kullanımına bağlı olarak maksi İla ve mandibulada sagital yön gelişimi engellenmiştir. Sagital yön gelişimi engellenen maksi İlanın vertikal yön gelişimi artmış ve özellikle servikal headgear grubunda posterior rotasyon meydana gelmiştir. Sabit mekanik + servikal headgear grubunda maksi İladaki vertikal yön gelişiminin artışı, maksilladaki posterior rotasyon, üst moların mesial hareketinin kısıtlanması ve alt molar alveol yüksekliğindeki artış sonucunda mandibulada posterior rotasyon meydana gelmiştir. Sabit mekanik grubundaki alt molar ekstrüzyonu ise molar dişlerin mesial hareketlerinin engellenmemesi ile kompanze edilmiş ve bunun sonucunda mandibulada posterior rotasyon meydana gelmemiştir. Yumuşak dokularda, tedavi ile meydana gelen değişimlerin özellikle kesici dişlerin retrüzyonundan ve maksi 11a- mandibulada meydana gelen posterior rotasyondan olduğu bulunmuştur. Bu değişimlerin servikal headgear grubunda daha etkin olması, yumuşak dokularda meydana gelen değişimlerin de en fazla bu grupta olmasının sebebidir. Sabit mekanik + servikal headgear grubunda meydana gelen önemli değişimler dudak retrüzyonu, üst dudak kalınlığındaki artış, A-NLA daki artış ve H açısındaki azalma başlıkları altında özetlenebilir. Sabit mekanik grubunda meydana gelen değişimler ise dudakların sagital yön gelişiminin azalması ve üst dudak kalınlığındaki artış başlıkları altında özetlenebilir.DENTAL, SKELETAL AND SOFT TISSUE CHANGES IN CLASS I AND CLASS II MALOCCLUSION CASES IN WHICH EXTRACTIONS OF FOUR FIRST PREMOLARS WERE PERFORMED AND TREATED WITH EDGEWISE TECHNIQUE AND EDGEWISE TECHNIQUE + CERVICAL HEADGEAR: SUMMARY The aim of the present study is to determine dental, skeletal and soft tissue changes in patients treated with Edgewise Technique and Edgewise Technique along with Cervical Headgear using the extraction of four first premolars and to compare the results with normal development in control group patients. Three groups of patients were included in this study; first group comprised of 18 patients on whom normal growth and development were observed. Second group included 18 patients treated with Edgewise Technique + Cervical Headgear while third group consisted of 16 patients treated with only Edgewise Technique. Cephalometric radiographs were taken before and after treatment in the treatment groups while in the control group same radiographs were taken with an average interval of one and half years (initial and final radiographs). 46 measurements were performed on each of the 104 cephalometric radiographs.
Özet (Çeviri)
DENTAL, SKELETAL AND SOFT TISSUE CHANGES IN CLASS I AND CLASS II MALOCCLUSION CASES IN WHICH EXTRACTIONS OF FOUR FIRST PREMOLARS WERE PERFORMED AND TREATED WITH EDGEWISE TECHNIQUE AND EDGEWISE TECHNIQUE + CERVICAL HEADGEAR: SUMMARY The aim of the present study is to determine dental, skeletal and soft tissue changes in patients treated with Edgewise Technique and Edgewise Technique along with Cervical Headgear using the extraction of four first premolars and to compare the results with normal development in control group patients. Three groups of patients were included in this study; first group comprised of 18 patients on whom normal growth and development were observed. Second group included 18 patients treated with Edgewise Technique + Cervical Headgear while third group consisted of 16 patients treated with only Edgewise Technique. Cephalometric radiographs were taken before and after treatment in the treatment groups while in the control group same radiographs were taken with an average interval of one and half years (initial and final radiographs). 46 measurements were performed on each of the 104 cephalometric radiographs.-78- These measurements were compared in three groups and dental, skeletal and soft tissue changes were determined. The results in cervical headgear group showed decreasing sagittal development, increasing posterior rotation of maxilla and mandible and more retraction of incisors. Soft tissue changes were occurred due to retraction of incisors and posterior rotation of maxilla and mandible.