Wolfgang Amadeus Mozart'ın piyano konçertolarına genel bir bakış
A General view of Wolfgang Amadeus Mozart piano concertos
  1. Tez No: 122625
  2. Yazar: ASLI TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA IŞIKSUN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
EK 3 Türkçe Özet ÖZET Bu çalışmada (Mozart'ın klasik dönemin en önemli bestecilerinden biri olması ve tezimizin adının“Mozart'ın Piyano Konçertolarına Genel Bir Bakış”olması nedeni ile) klasik dönem konçerto formu verilmektedir. Bu kadar geniş kapsamlı bir konuyu, bir akademik çalışmaya sığdırabilmek ve bestecinin piyano konçertoları hakkında bilgi verebilmek amacı ile Mozart'ın ayrı tarihlerde yazılmış olan Köchel 271 Mi bemol Majör Piyano Ponçertosu, Köchel 467 Majör Piyano Konçertosu ve Köchel 488 La Majör Piyano Konçertosu örnek olarak seçilmiş form ve armoni yönünden incelenmiştir. Bunun yanısıra Onsekizinci yüzyılda Klasik Stil, Klasik dönem konçerto formu, Wolfgang Amadeus Mozart'ın yaşam öyküsü ve diğer türlerde bestelemiş olduğu eserlerine de değinilmiştir. Mozart bestelemiş olduğu piyano konçertolarında olduğu kadar diğer türlerde bestelediği eserlerinde de dehasını kanıtlamış bir bestecidir. V
Özet (Çeviri)
EK 4 İngilizce Özet ABSTRACT In this study (because of Mozart was one of the most important composer in classical era, and according to the thesis' name is“General Observation to Mozart's Piano Concertos”classical period concerto form has been given. Because of to treat comprehensive subject as academic study and to give information about composer's piano concertos, Köchel 271 E moll Major, Köchel 467 C Major, and Köchel 488 La Major have been listed and analysed formaly and harmonicaly. Beside of this, Classical Style in eighteenth century, Classical Concerto from in classical era, life story of Wolfgang Amadeus Mozart and other compositions of the composer have been listed. Mozart had proved that he was a genious about his piano concertos and also about other compositions. VI