Mozart'ın piyano konçertolarına ilişkin bir çerçeve kadans modeli
A Framed cadenza model related to Mozart's piano concerties
  1. Tez No: 68150
  2. Yazar: OSMAN TÜREV BERKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, evrensel müziğin çığır açıcı bestecilerinden biri olan ve yapıtlarıyla müzik eğitiminde önemli bir yer tutan Wolfgang Amadeus Mozart'ın solo piyano konçertolarının ilk bölümlerine ilişkin genel ve özgün bir“çerçeve kadans modeli”oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu amaç doğrultusunda, Mozart'ın kendi bestelediği 15 kadans arasından seçilen 10 kadans üzerinde,“süre, biçimsel yapı, motifsel alıntılar, genel armonik seyir görünümü ve kapsanan teknikler”olmak üzere nesnel olarak gözlenip ölçülebilir 5 ana ve 31 alt boyutu içeren müziksel ve istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular sistematik bir bütün haline getirilerek“çerçeve kadans modeli”oluşturulmuştur. Bu model esas alınarak, bestecinin“Mozart kadanssız”bir solo piyano konçertosuna ilişkin bir“örnek kadans”bestelenmiştir. Çerçeve kadans modelinin ve bu modeli“Mozart kadanssız”bir konçertoya uygulama örneğinin, ilgili besteciler, piyanistler, ileri piyano eğitimcileri ve müzik kuramcılarının bu yöndeki çalışmalarına önemli yararlar sağlaması beklenmektedir.Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 224.18.01 Mozart, piyano konçertoları, çerçeve kadans modeli
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to form a general and original“framed cadenza model”related to the first movements of solo piano concertos by Wolfgang Amadeus Mozart, one of the greatest composers of classical music and occupies a remarkable place in music education with his excellent works. Within the frame of this aim 10 selected original cadenzas among 15 have been analyzed by considering 5 main cathegories such as“time-period, formal structure, motif repetitions, general view of harmonic succession and techniques of piano playing”including 31 sub- issues which are objectively observable and measurable. By taking into consideration this“framed cadenza model”we composed a new cadenza for a Mozart piano concerto which has no original cadenza. We expect that, the“framed cadenza model”obtained in this study will be very useful for composers, pianists, advanced piano educators and music theorists interested in this matter. Scientific CodeKey Words Total Number of Pages Supervisor 224.18.01 Mozart, piano concertos, framed cadenza model