W.A. Mozart'ın piyano sanatlarına ilişkin teknik çalışma yöntemleri
Methods of technical exercises related to piano sonatos by W.A. Mozart
  1. Tez No: 34577
  2. Yazar: O.TÜREV BERKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
W. A. MOZART'IN PÎYANO SONATLARINA İLİŞKİN TEKNİK ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) O.Türev BERKİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran - 1994 ÖZ Bu araştırma, yapıtlarıyla piyano eğitiminde çok önemli bir yeri olan Wolfgang Amadeus Mozart'ın piyano sonatlarında piyano çalma tekniğine ilişkin güçlükleri belirleyip, söz konusu güçlüklerin giderilmesine yönelik teknik çalışma yöntemleri oluşturarak günümüz piyano eğitimine yeni yaklaşımlar getirmek ve“yaratıcılık”kavramının çağdaş piyano eğitiminde daha yüksek oranda kullanılmasına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Söz konusu amaç çerçevesinde, bestecinin tüm piyano sonatlarım zorluk derecelerine göre temsil edebilecek nitelikte üç sonat seçilmiş ve bu sonatlardaki teknik güçlüklere ilişkin olarak yeni ve özgün 68 teknik çalışma ile 62 parmaklama sistemi oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında, teknik çalışma ve parmaklama sistemleri oluşturma işleminin, bir eserdeki teknik güçlüklerin giderilmesinde ve/veya daha baştan önlenmesinde çok etkili bir yol olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ii METHODS OF TECHNICAL EXERCISES RELATED TO PIANO SONATAS BY W.A. MOZART (M.Sc. Thesis) O.Türev BERKİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OF GAZİ UNIVERSITY June -1994 ABSTRACT The aim of this study is to detennine technical difficulties and propose methods of technical exercises for the elimination of difficulties involved in piano sonatas by W.A. Mozart who occupies a remarkable place in the history of classical music and piano repertoire with his excellent works. This new approach introduced here will contribute to creativity in contemporary piano education. Within the frame of this goal, three piano sonatas that are supposed to represent a convenient selection in view of technical difficulties labelled as“simple”,“medium”and“difficult”have been chosen and 68 original technical exercises and 62 fingering systems have been presented. The findings lead us to the conclusion that a manner of study described above would be an effective process for the elimination of the technical difficulties.