Psikopatolojik semptomlara sahip olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin psikolojik kavramlara yükledikleri anlamlar
The Meaning attibuted psychological consept by the university student having psychopathologie features or not
- Tez No: 122714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışma üniversite öğrencilerinin psikopatolojik semptomlara sahip olma ve olmama durumu ile psikolojik kavramlara yükledikleri anlamları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel yöntemlerden okul survey yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Niğde Üniversitesi 'nden 200 öğrenci oluşturmaktadır Veriler, katılımcılara semptom tarama listesi ve kavram algılama testi uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS for Windows paket program ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir; 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been made in order to determinate whether university students have psycho-pathological symptoms or not and meanings they attribute for psychological concepts. The study has been performed by using the school survey method of descriptive methods. 200 students at 'Niğde University have been the samples of this study. Symptom searching list and concept perceiving list have been applied to the participaso the data have been found. (These data have been analyzed ' by SPSS For Windows Packet Program. As a result of this study. The following discoveries have been reached: 1.