Kontrol odağı, stresle başa çıkma stratejileri ve psikolojik belirti gösterme ilişkileri
- Tez No: 12461
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK SAVAŞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
a i q yaşanan olumlu ve olumsuz stres verici olayların derecelendirmesi ve sosyal destek öğrenilmiş güçlülüğün anlamlı yor dayıcıları olarak belirmiştir. Benzer şekilde, BZED. olumsuz stres verici olay derecelendirmesi, sosyal destek, bal meslek grubu, doğum sırası ve bölüm değişkenleri psikoloji belirti göstermenin yordayıcıları olmuştur. Kontrol odağı ve öğrenilmiş güçlülük değişkenleri üze rinde örneklemin uç noktalarında yer alan denekler ayrılarak bu deneklerin psikolojik belirti düzeyleri incelenmiş tir. Buna göre de, kontrol odağı ve öğrenilmiş güçlülük, uygulanan ANOVA sonucunda temel etkiye sahip bulunurken, ortak etkilerinin bulunmadığı görülmüştür. Rotter ve Rosenbaum ölçeklerinin faktör yapıları da Temel Bileşenler Analiziyle incelenmiş ve kaynaklarda bildirilenlerle karşılaştırılabilir faktör yapılarının bulunduğu gösterilmiştir. Ayrıca, iç ve dış kontrol odaklı uç grupların Rosenbaum ölçeği faktör yapıları ayrı ayrı incelenmiş ve gerek bu uç grupların gerekse bunlarla tüm grubun ölçek faktör yapıları yönünden bazı psikometrik farklar gösterdikleri ortaya konmuştur. SCL-90-R'nin alt ölçekleri arası korelasyonları esas alınarak uygulanan Temel Bileşenler Analizi sonunda da, bu“alt ölçekter”in“psikolojik belirti gösterme”olarak adlandırılabilecek bir tek güçlü faktöre yüklendikleri gözlenmiştir. Araştırmanın genel değerlendirmesi yapıldığında, kont rol odagıpsikopataloji bağlantısında, içsel ve dışsal bireylerin başa çıkma stratejilerindeki farkların rolünün olabileceği üzerinde durulmuş, ancak söz konusu bağlantıyı ileri yöntem ve araçlarla daha net olarak ortaya çıkarabilecek yeni araştırmaların gerekliliğine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the relationship among locus of control, coping strategies and psychopathology. It is consistently reported that there are considerable positive correlations between external locus of control and psychopathology of many kinds. The use of some types of coping strategies are also found to be more conducive to psychopathology. It is pointed out that the relationship between locus of control and psychopathology might be influenced by the differences on coping strategies of internal or external individuals (Parkes 1984). Normal university students have participated in the study (N=532) to test the relationship among locus of control, coping strategies and psychopathology. Rotter's Internal -External Locus of Control Scale, Rosenbaum's Learned Resourcefulness Schedule and Symptom Check List-90- R were the instruments of the study. Pilot studies of the Turkish Forms of these scales showed that they had considerable reliability and validity. The results showed that there were low but significant correlations between external locus of control and being symptomatic and between low learned resourcefulness and being symptomatic. Likewise, low learned resourcefulness was related to external locus of control. Locus of control and learned resourcefulness were also the significant predictors of being symptomatic. Additionally; students' department, ratings of satisfaction of leisure activities (RSLA) and educational level of subjects' father were the significant predictors of locus of control. In the same line, RSLA, stressfulness ratings of positive and negative life events and social support were the significar predictors of learned resourcefulness. Likewise, RSLJ n nstressfulness ratings of negative life events» social support, the occupation of the subjects' father, birth order and department were the significant predictors of being symptomatic. The level of psychological symptoms of the subjects who occupy the extreme points on the variables of locus control and learned resourcefulness was also examined. Results of this examination with ANOVA showed that the main effects related to locus of control and learned resourcefulness were significant but had no interactions between them. The factor structure of the Rotter's and Rosenbaum's scales were also examined by Principal Components Technique and showed that both of these scales had comparable factor patterns with previously reported ones. Factor structures of Rosenbaum's scale was also studied seperately for internal and external extreme groups. The results indicated that some remarkable psychohometric differences were existed among the factor structures of both extreme groups and the whole sample. The Principal Components Analysis of the Subscales of SCL-90-R yielded a single and powerful factor which might be called as“being symptomatic”that had high loadings from all subscales. In the discussion section. it has been pointed out that the differences between coping strategies of internal and external individuals might explain some of the variance between locus of control and psychohopathology. It was also emphasized however, that further studies are needed to investigate the relationship between those variables with better instruments.