Yaz spor okullarına katılan 12-14 yaş grubu erkek futbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi
The Investigation of some physical and physiological parameters 12-14 years old male football players attending to summer sports schools
- Tez No: 122713
- Danışmanlar: PROF.DR. H. NEDİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
II ÖZET Bu çalışma; Niğde ilinde, yaz spor okuluna katılan 12-14 yaş grubu erkek futbolcular üzerinde uygulanmıştır. Deney grubuna yaz spor okullarına katılan 18 erkek çocuk, kontrol grubu ise; yaz spor okullarına katılmayan, aynı yaş grubu 18 erkek çocuk seçilmiştir. Deney grubunun antrenman öncesi ve sonrası yapılan fiziksel ve fizyolojik parametre ölçümlerine göre deney grubu futbolcularının, aerobik güç, zorlu ekspirasyon hacmi (FEVİ), zorlu vital kapasite (FVC), vital kapasite (VC), maksimum istemli ventilasyon (MVV)'lerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır(p>0,05). Boy, vücut ağırlığı, esneklik, pençe kuvveti (sağ-sol el), anaerobik güç, istirahat kalp atım sayısı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı değerlerinde anlamlı gelişmeler saptanmıştır (p0,05). Antrenman sonrası ölçümü yapılan deney grubunun fiziksel ve fizyolojik parametre değerlerinde; boy % 0,51'lik, vücut ağırlığı ölçümlerinde %1,57'lik, anaerobik güç ölçümlerinde %7,83'lük, pençe kuvveti (sağ el) ölçümlerinde %13,3'lük, pençe kuvveti (sol el) %14,8'lik, esneklik ölçümlerinde % 4,97'lik, istirahat kalp atım sayısı ölçümlerinde %1,73'lik, sistolik kan basıncı ölçümlerinde % 2,35'lik, diastolik kan basıncı ölçümlerinde %2,22'lik gelişme tespit edilmiştir (p0,05).Ill Bu sonuçlar ışığı altında; Haftada iki gün yapılan antrenmanlar yaz spor okuluna devem eden çocukların sadece fiziksel gelişimine katkıda bulunduğu, fizyolojik özelliklerini ise, sabit tuttuğu ya da olumlu yönde minimal artış veya azalma sağladığı belirlenmiştir. Ancak açılan bu okullarda uygulanan antrenman programlarının bir plan ve program dahilinde uygulanması ve denetime tabi tutulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has been applied on 12-14 age group of male footbollers at summer sports school. 18 male have been chosen causally. For the control group, 18 male who didn't enter the summer sports school, have been chosen. Abaut aerobic power, strong experasion volume (FEV1), strong vital capacity (FVC), vital capasity (VC), maximum volutary vetilation (MVV), for the experiment group we couldn't find any meangful differences on physical and physioligal parameter measuements before and after the traning. We have found meaningful developments abaut, height, heart beating number, sitolic blood pressure, diastolic blood pressure. At rest heart beating number, elasticity, paw power (right-left hand) aerobic power values. For the control group children, heigt, weight of the body, unaerobic power, values have statisticaly found meaningful (p0,05). As a result, after the traning measurements of exprement groups physical and physiological parameter values have been developed like these: height 0,51%, body weight 1,57%, elasticity 0,51%, paw power right hand 13,3%, left hand 14,8%, unaerobic power 14,8%, at rest heart beating number 1,73%, sistolic blood pressure 2,35%, diastolic blood power 2,22% (p0,05). According to these result; The summer sports school, in which children can train for two times, affects children's only physical development, it doesn't affect or affect very little of the physiological development. So, we must give more importance to the summer sports schools. But in this schools the trainers must have training plans and programs.