13-15 yaş grubu erkek basketbolculara hazırlık dönemi süresince uygulanan anaerobik dayanıklılık antrenman programının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
Analyze the effects of anaerobic endurance training to the physiological parameters of the 13-15 years old male basketball players during their preparation phase
  1. Tez No: 122716
  2. Yazar: FUNDA BAŞER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; 13-15 yaş grubu erkek basketbolculara hazırlık dönemi süresince uygulanan anaerobik dayanıklılık antrenman programının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırma; yaşlan 13-15 arasında değişen Niğde ili Atatürk İlköğretim Okulundaki 30 Erkek Basketbolcu üzerinde yapılmıştır. Deney grubuna tesadüfi yöntemle 15 sporcu alınmış ve altı haftalık bir antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna, yine tesadüfi yöntemle aynı yaş grubu 15 sporcu alınmış ve herhangi bir antrenman programı uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulanan ölçümler, altı haftalık antrenman programına başlamadan önce, üç hafta sonra ve altı haftanın sonunda yapılmıştır. İstatistiksel olarak analizler aritmetik ortalama (x) standart sapma (SD) ve t testi ile yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu arasında yapılan üç ölçümün ortalama ölçüm değerlerine göre; boy uzunluğu, ağırlık, yağ ölçümlerinden; uyluk, triceps, suprailliac, subscapula ve göğüs bölgesi, uzunluk ölçümlerinden; el kol boyu, çap ölçümlerinden; göğüs çapı, çevre ölçümlerinden; omuz çevresi, göğüs çevresi (normal), göğüs çevresi (inspirasyon), pazu çevresi (ekstansiyon), pazu çevresi (fleksiyon), istirahat kan basıncı (diastolik), istirahat kalp atım sayısı, dinamik testlerden; ayak dinamometresi, el dinamometresi (sağ), el dinamometresi (sol), öne fleksimetre, arkaya fleksimetre, spor motorik testlerden; slalom, çift el sağlık topunu baş üstü atma, çift ayak sıçrama, durarak uzun atlama ve dikey sıçrama testleri ölçüm değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır. (P>0,l).
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this study was to analyze the effects of anaerobic endurance training to the physiological parameters of the 13-15 years old male basketball players during their preparation phase. The study was conducted on 30 male basketball players who were student in Atatürk İlköğretim school in Niğde. The experimental group was composed of 15 players who were selected by random selection method. The control group was consisted of 15 players who were the rest of the subject group. Three measurements were conducted both to the experimental and control groups. The first measurement was taken before thesix week training session started, the second measurement was taken after the third week of the training session ended and the last measurement was taken after the training program ended. In the statistical, part means (x), standart deviations (sd) and t tests were applied. According to the results gathered from the three estimations, there were not any significant development estimated in length, weigth, tigh,triceps,suprailiac,subscapulae and weist fat measurements, in hand-arm length measurements, in weist, shoulder, biceps circumference measurements and in resting blood pressure (diastolic), resting heart rate, foot dynamometers, hand dynamometers, flexion measurements, double leg jump, long jump from stable stance position, horizontal jump measurements. Significant developments were found in body fat measurements; abdominal, biceps, in front arm circumference measurement, in resting blood pressure (systolic), in turnique shots and in 30 m running tests.IV According to the research results, it is determined that the antropometric properties, sports motoric and anaerobic endurance developments of the 13-15 years old male basketball players during their preparatory phase.