Maliyet yönetiminde yeni yaklaşımlar ve hedef maliyetleme yönteminin uygulanabilmesi
The New approaches in cost management and applicability of target costing method
  1. Tez No: 122719
  2. Yazar: AYŞE GÜL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bir çok alanda yaşanan hızlı değişim sonucunda işletmeler küresel rekabet ortamında karlılığı artırmak, maliyetleri düşürmek, mamul birim maliyetlerini doğru bir şekilde hesaplayabilmek için yeni maliyetleme yöntemleri kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışmada ise, öncelikle maliyet yönetimi kavramı açıklanmış yeni maliyetleme yöntemleri olan kalite maliyetleri, tam zamanında üretim maliyetleme yöntemi, faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi, ürün yaşam seyri maliyetleme yöntemi incelenmiş ve örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ana konusunu, ürün tasarım ve geliştirmeye dayalı, pazara yönelik yeni ve dinamik maliyet yönetim aracı olan hedef maliyetleme yöntemi ve bu yöntemin işletmelerde uygulanabilirliği oluşturmaktadır. Ayrıca hedef maliyetleme yöntemin diğer maliyetleme yöntemler ile ilişkisi de açıklanmıştır. Konuya açıklık getirmesi üzere bir anket çalışması yapılmış, bu anket çalışmasıyla da Niğde ilinde faaliyette bulunan işletmelerde hedef maliyetleme yönteminin uygulanabilirliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ankete katılan yöneticilerin yeni maliyetleme yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyleri de tespit edilmeye çalışılmıştır. Hedef maliyetleme yönteminin uygulanabilirliği açısından yapılan bu araştırmada yöntemin bazı problemlere rağmen uygulanabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the rapid changes in many areas of life, companies has began to use new costing methods in order to increase their profit, to decrease their costs and to correctly calculate the costs per unit in the global competition. In this study, first the concept of cost management is explained then quality costing, just in time production costing, activity based costing and product life cycle costing which are new costing methods are explained with examples. The main subject of this study is target costing method, which is a means of dynamic cost management for market besed on product design and development and the possible application of this method to companies. The relation of the target costing method to other costing methods is also explained. In order to clarify the subject a questionaire is used, aiming to determine the possible applicability of for geting costing method to the companies in Niğde province. In the questionaire knowledges of managers about new costing methods are also aimed to be determined. «BClrflSCSS» ^MiUYiiiUE