İlköğretim okulları II. kademe 6. ve 7. sınıflar sosyal bilgiler dersinde Osmanlı tarihi öğretiminin amaç ve müfredat bakımından incelenmesi
The Evaluation of the aime and programe of the Ottoman history subject in grade 6. and 7. social studies course
- Tez No: 122730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu araştırma İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin öğretmen görüşlerini cinsiyet, mezun oldukları bölüm, mesleki kıdem ve bu dersi kaç yıldır okuttukları, ile ilgili değişkenler açısından saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Niğde ili merkez, ilçe, kasaba ve köylerde çalışan ilköğretim öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen;“İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine”adlı anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma sonucunda aşağıdaki veriler elde edilmiştir. 1. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin öğretmen görüşlerinin cinsiyetlerine göre önemli farkın olmadığı görülmüştür. 2. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretiminin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin öğretmen görüşlerinin branşlara göre Tarih öğretmenliği, Coğrafya öğretmenliği ve Diğer Bölüm öğretmenliklerine ilişkin fark: a. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretiminin amaç ve müfredat bakımındanincelenmesine ilişkin, öğretmen görüşlerinin branşlara göre; Tarih Öğretmenleri ile Coğrafya Öğretmenleri arasından önemli fark bulunmuştur. b. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin, öğretmen görüşlerinin branşlara göre; Tarih Öğretmenleri ile Diğer Öğretmenler arasında önemli fark bulunmuştur. c. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin Coğrafya Öğretmenleri ile Diğer Öğretmenler arasında önemli fark bulunmuştur. 3. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin öğretmen görüşlerinin mesleki kıdem arasındaki fark: a. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin 1-5 yıl ve 6-10 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin arasında önemli fark bulunmamıştır. b. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin 1-5 yıl ve 11 yıl + mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin arasında önemli fark bulunmamıştır. c. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımındanIll incelenmesine ilişkin 6-10 yıl ve 11 yıl + mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin arasında önemli fark bulunmamıştır. 4. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi' nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin öğretmen görüşlerinin öğretmenlerin bu dersi okutma yılları arasındaki fark: a. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi' nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin ilk yıl ve 2-5 yıl öğretmenlerin bu dersi okutma yılları arasında önemli farka rastlanmamıştır. b. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin ilk yıl ve 6-10 yıl öğretmenlerin bu dersi okutma yılları arasında önemli farka rastlanmamıştır. c. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin ilk yıl ve 1 l yıl + öğretmenlerin bu dersi okutma yılları arasında önemli farka rastlanmamıştır. d. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin 2-5 yıl ve 6-10 yıl bu dersi okutmaları arasında önemli farka rastlanmamıştır.IV e. İlköğretim Okulları II. Kademede 6. ve 7. Sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Tarih Öğretimi'nin amaç ve müfredat bakımından incelenmesine ilişkin 6-10 yıl ve 11 yıl + öğretmenlerin bu dersi okutma yılları arasında önemli farka rastlanmamıştır. Bu araştırma bundan sonra bu konuda çalışma yapanlara yardımcı olması için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is aiming to fixetion of teacher's opinions about resarch of Ottoman History Teaching in social Knowledges Lesson at 6. and 7. classes in second degree of Primary Schools from the aim school curriculum point of view with difference of sexuality, graduation branch, job seniority and how many years they teach this lesson. Primary' Schols teachers who works in central of Niğde city, its countigs. towns and villages form universe of this research in this research the datums collected by the questionnaire which builded up by the researcher about Ottoman History Teaching in socials Knowledges lesson at 6. and 7. classes in second degree of Primary schools. Result of this study following datums are obtained: 1. It has not found a serius difference about research of Ottoman History Teaching in socisl Knowledges Lesson at 6. and 7. classes in second degree of Primary Schools from the aim and school curriculum point of view according their sexuality. 2. Theachers opinions about research of Ottoman History Teaching in SociaU Knowledgesjesson at 6. and 7. classes in second degree of Primary Schools from the aim and school curriculum point of view according to their brinch those differences are found : a. It has found a serrious difference between History Teachers and Geography Teachers opinion about this research. b. It has found a serious difference between History Teachers and other branch teachers oppinions about this research. c. ll has found a serious difference between Geography Teachers and the other branch teachers opinions about this research.VI 3. The difference according to teachers job seniority about this research is like following. a. It has not found a serius dilference between the opinions of teachers who has 1-5 years job seniority and 6-10 years job seniority abouth this research. b. It has not found a serrious difference between the opinions of teachers who has 1-5 years job seniority and 1 1 and more years job seniority about this research. c. It has not found a serious difference between the opinions of teachers who has 6-10 years job seniority and 1 1 and more years about the research. 4. Teachers opinions about research of Ottoman History Teaching in Social Knowledges Lesson at 6. and 7. classes in seccond degree of Primary Schools from the aim and school curriculum point of view according to years of teaching this lesson those serrious difference are like following. a. It has not found a difference between the oppinions of the teachers who leached this lesson first year and 2-5 years about the research. b. It has not found a serious difference between the opinions of the teachers who teached this lesson first year and 6-10 years about the research. c. It has not found a serrious difference betwwen the opinions of the teachers who teached this lesson first years and 1 1 and more years about this research. d. It has not found a serrious difference between the opinions of the teachers who teached this lesson 2-5 years and 6-10 years about this research. e. It has not found a serrious difference between the opinions of the teachers who teached this lesson 6-10 years and 1 1 and more years about this research. This research is made to help the researcher who work on this subject in future.