Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'nde bulunan Uşak halılarının incelenmesi
The analysis of the Uşak carpets in Ankara Vakıf Eserleri Museum
- Tez No: 293250
- Danışmanlar: PROF. ELVAN ÖZKAVRUK ADANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında kurulmuştur. Önceki yıllarda Ankara'da Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait küçük bir halı ve kilim sergi salonu bulunan Genel Müdürlük, Türkiye'nin dört bir yanından topladığı vakıf eserlerini Ankara'da bir müze kurarak sergileme kararı almıştır. 2004 yılına kadar Ankara Müftülüğü tarafından kullanılan bugünkü müze binası, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından müze olarak kullanılmak üzere restorasyonu yapılarak 7 Mayıs 2007 tarihinde Ankara Vakıf Eserleri Müzesi adıyla hizmete açılmıştır.Müze binası, bodrum üzerine zemin ve birinci kat olmak üzere üç kattan oluşmaktadır. Müze'de seminer salonu, kütüphane, konservasyon laboratuarının yanı sıra, daimi koleksiyonun sergilendiği 4 sergi salonu ve geçici koleksiyonların sergilendiği 1 sergi salonu olmak üzere 5 sergi salonu bulunmaktadır. Bu salonlarda halı, kilim, ahşap, maden, çini, hat, el yazma eserler, şamdan, kandil, saatler ve fotoğraf makineleri sergilenmektedir.Sergilenen eserlerin arasında Uşak, Bergama, Kırşehir, Kafkas, Milas ve Kula yörelerine ait halılar, Batı Anadolu, Şarköy ve Niğde yöresine ait kilimler, Ankara Ahi Elvan Camii'ne ait 4 adet pencere kanadı, Sivas Divriği Ulu Cami'ye ait kapı kanadı, Kütahya'dan getirilmiş 2 adet vaaz kürsüsü bulunmaktadır. Bunların dışında el yazma eserler (silsilename, çoğu padişah vakfiyesi olan vakfiyeler, Kur'an-ı Kerimler), Atik Valide Sultan Camii'ne ait 16 yy.'a tarihlendirilmiş bir çini pano ve levha sergilenen eserler arasındadır.?Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'nde Bulunan Uşak Halılarının İncelenmesi? adlı tez çalışması kapsamında 88 adet Uşak halısının kalite, boyut, düğüm türü, kullanılan malzeme gibi teknik özellikleri ile motif ve kompozisyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ankara Vakif Eserleri Museum was founded by the Ankara Foundations General Directorate in 2007. Previously The General Directorate had had a small exhibition saloon in which valuable carpets and kilims had been gathered. Later he decided to collect other valuable Turkish article. For this purpose he needed a larger space and found a museum building. This museum building, which had been used by the Ankara and later restored by the Foundations General Directorate, opened to the public in 2007.The museum has three floors, a basement, a ground and first flor. Besides a seminar room, library, and conservation laboratory, there are a total of five exhibition saloons. The permanent articles are exhibited in four saloons and temporary articles are displayed in one saloon. In these saloons, carpets and kilims, wooden, metal, and tile articles, manuscripts, candle holders, oil lamps, clocks and cameras are exhibited.Among the articles displayed are carpets from the Uşak, Bergama, Kırşehir, Caucasian, Milas and Kula regions, kilims from Western Anatolia, Şarköy, and Niğde, four window shutters from Ankara?s Ahi Elvan Mosque, and two sermon pulpits which were brought from Kütahya. Apart from these, there are manuscripts, ceramic tile panel and a painting from the Atik Valide Sultan?s Mosque dating back to the 16th century.In a dissertation study called ?The Analysis of the Uşak Carpets in Ankara Vakif Eserleri Museum?, 88 Uşak carpets were examined in terms of their technical specifications such as quality, the size, types of knots, materials used, motifs, and composition.