Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde oluşturulan insan hakları il ve ilçe kurullarının önemi
The Importance of human rights city and county councils that was crated during the integration of Turkey to European Union
- Tez No: 122733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET İnsan Hak ve özgürlükleri tarih boyunca birey ve devlet arasında devam eden bir mücadeledir. Özellikle İkinci Dünya Savaşında yaşanan büyük insanlık ayıbı devletleri yeni arayışlara itmiştir. İnsan hak ve özgürlüklerini korumak için Birleşmiş Milletler ve bölgesel teşkilat olan Avrupa Konseyi gibi teşkilatlar kuruldu. Bu çalışmada insan hak ve özgürlüklerinin dünyada ve Türkiye de yaşadığı gelişme süreci ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin zorunlu yargı yetkisini ve bireysel baş vuru şartını tanımıştır. Türkiye bu şartlan kabul ettikten sonra Türkiye Aleyhine bir çok başvuru oldu. Bu başvuruların büyük bir bölümü Türkiye aleyhine sonuçlandı. Türkiye aleyhine sonuçlanan bu davalardan dersler çıkarılarak gerekli yasal ve idari düzenlemeleri yaptı. Gerekli düzenlemelerden sonra aleyhte yapılan başvurularında düşüş olduğu belirtilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Türkiye'de kurulan insan hak ve özgürlükleri ile ilgili insan haklar kurulları anlatıldı. Bu kurulların çalışma şekli, kuruluşu, üye yapısı ve yeteri kadar tanınıp tanınmadığı anlatılmaya çalışıldı. Kurulan kurulların insan hakları ile ilgili yakınmaları azaltmada başarılı olup olmayacağı tespit edilip, bu tespitlerin yapılmasında insan hakları kurulu üyelerine yönelik yapılan anket çalışması etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Throughout the history, the phenomena of human rights and freedoms have been the issue ongoing dispute between individuals and states. The disgrace experienced especially after the Second World War forced states to find new ways to ensure human rights. In order to protect human rights, organizations such United Nations as a global one and European Council as a regional one were established. In this thesis, the progressive process of human rights and freedoms in Turkey and the world was examined in detail. Turkey recognized the provision of compulsory judicial power and individual applications against Turkey. Considerable avount of these applications was resulted against Turkey. Learning a lot from these lawsuits, Turkey initiated accessory legal and administrative regulations. After the necessary regulations, if was noted that the number of complaints against Turkey was decreased. In the last part of the thesis, the human rights and freedoms commissions were to uclead upon. Working plan, foundation, membership form and the fact that whether they were well presented or not were explained. In addition, it has been established akether these human rights commissions were successful at reducing complaints. To this and an enquiry done with the members of the human rights commission has been influential.