Niğde ilinde özel ve devlet okullarında okuyan 12-15 yaş grubu öğrencilerin beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarının incelenmesi
Researchs in novcishment and physycal activity habits of the students who are from 12 to 15 and attend to private and state schools in Niğde
  1. Tez No: 122734
  2. Yazar: HAMZA ALAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLGÜN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
-II- OZET Bu çalışmada Niğde ilinde biri özel okul, diğeri devlet okulunda okuyan 12-15 yaş arası (54 kız, 120 erkek toplamda 174 öğrenci) seçilmiştir. Araştırmada öğrencilerin beslenme ve fiziksel aktivite düzeyleri ile esneklik testi sonuçları tespit edilmiştir. Birinci bölümünde vücut ölçümlerinden "boy, ağırlık, üst kol çevresi, beden kitle indeksi ve esneklik (otur-uzan) testi uygulanmıştır. Özel okul öğrencilerinin ölçüm değerleri, devlet okulu öğrencilerinin ölçüm değerlerine göre daha yüksek değerler saptanmıştır. İkinci bölümünde öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının incelenmiştir. Özel okul öğrencileri ile devlet okulu öğrencilerin beslenme alışkanlıklarında önemli bir fark saptanmamıştır. Üçüncü bölümünde öğrencilerin fiziksel aktivite ve spor yapma düzeyleri saptanmıştır. Spor yapma düzeyleri ve esneklik testinde özel okul öğrencileri, devlete ait ilköğretim okulu öğrencilerine göre daha yüksek değerlere sahip oldukları saptanmıştır. Özel okul öğrencilerinin spor yapma düzeylerinin, devlet okulu öğrencilerine göre daha yüksek olması, özel okulun ve ailelerin öğrencilere sağladıkları sosyo ekonomik imkanlar ön plana çıkmaktadır. Araştırma sırasında öğrencilerin, antropometrik ölçüleri, beslenme bilgi ve alışkanlıkları, spor yapma düzeyleri ve esneklik testini içeren bilgi formundaki veriler, SPSS for 7.5 istatistik programı ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In the first part of information form, tests of length, weight, around of up-arm, lenght- weight index and elasticity (sit -lie) from body measurements was aplied. In the second part of information form, nourshment habits of the students was fixed via a lot of questions. An important difference wasn't fixed between nourshment habits of the students of private school and students of state school.