Bursa kazasına bağlı Çağrışan, Panaşar, Değirmenlikazık, Dobruca, Ahvat, Canbazlar, Göynüklü, Dimboz, Conkara ve Soğanlı köylerinin sosyal ve ekonomik yapısı (1844-1845)
Social and economical struture of Çağrışan, Panaşar, Değirmenlikazık, Dobruca, Ahvat, Canbazlar, Göynüklü, Dimboz, Conkara and Soğanlı villages which belong to the district of Bursa (1844-1845)
  1. Tez No: 122736
  2. Yazar: CEMİL ARISOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bursa kazasına bağlı Çağrışan, Değirmenlikazık, Dobruca, Ahvat, Canbazlar, Göynüklü, Dimboz, Conkara, Soğanlı köylerine ait temettuat defterlerinin incelenmesi neticesinde köylerin sosyal, ekonomik ve demografik yapıları tespit edilmiştir. İncelediğimiz on köyde nurusun toplamının 1461 olduğu tespit edilmiştir. Ortalama nüfus 146. 10 'dur. Nüfus değişik meslekler ile uğraşmakla birlikte yoğunluk ziraattedir. Köylerde ziraatın yanında hayvancılığında yapıldığı görülmektedir. Bunu gelir kaynaklarının % 81 'ini ziraatin oluşturması desteklemektedir. İncelenen köylerde değişik vergilerin varlığı ye bu vergilerin büyük bir bölümünü vergi-i mahsusa ve aşar vergisi oluşturmuştur. Bu vergilerin dışında adeti ağnamın diğer vergilere nazaran az miktarda olduğu görülmektedir. Ayrıca köylerde az miktarda rastlanan binalardan değirmen ve kahvehanenin de varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY It has been specified the social, economic and population structure of villages acording the investigation the papers about income and expense belong to villages (Çağrişan, Panaşar, Değirmeni ikazık, Dobruca, Ahvat, Canbazlar, Göynüklü, Dimboz, Conkara and Soğanlı ) of Bursa city. It's specified that the total of population at these ten villages of Bursa city is 1461. Avarage of population 146.10 in spite of the miscellaneous jobs, density of the population busy with agriculture. It's obsorved that the animal exists near the agriculture. This act is supported by becoming % 81 percentage of income resources depend on agriculture. It's known that several types of tax are taken from these investigated villages. Most account of these taxs are Ashar (ten) taxs and Special taxs. Except of these taxs. It's being seen that the tax of number animal is less than others. It has been also specified there are at the villages which have few mills and cafes.