Toplam kalite yönetimi anlayışına göre tedarik faaliyetleri ve Bor 600 ncü IV. Ana Depo ve Fabrika Komutanlığı'nda örnek bir uygulama
Supplying in regard to total quality management and an example in 600 th. Quartermaster Main Depot and Factory Command
  1. Tez No: 122735
  2. Yazar: MEHMET SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Globalleşen dünya ile rekabetin sınırlar ötesine taşınması kurumların iyi yönetilmesine duyulan ihtiyacı ön plana çıkarmaktadır. Kapalı sistemlerin birer birer entropi ile yok olmaları yönetim üzerine çevrilen odaklanmanın hızını artırmıştır. Özellikle sınırsız olduğu değerlendirilen savunma harcamalarının bile genel ekonomik dengeler ile beraber değerlendirilmesi tüm ulusların gündemine girmiştir. Ülke yönetimlerinin yaptıkları savunma harcamaları kısıntıları Silahlı Kuvvetleri yeniden yapılanmaya ve küçülmeye yöneltmiş, personel sayısı azaltılmış ve hatta bazı birimler hizmet dışı edilmiştir. Küçülmeyle beraber görevlerde herhangi bir azalma olmaması“Harbe Hazır Olma Seviyesinin”,düşmesi riskini ortaya çıkarmıştır. Bu riskle beraber ortaya çıkan açığın daha iyi yönetimle kapatılabileceği gerçeği Türk Silahlı Kuvvetlerinin gündemine yerleşmiştir. Ortaya çıkan bu değişim ihtiyacı, Toplam Kalite Yönetimi Felsefesi ile Silahlı Kuvvetlerin gündemine girmiş ve buna paralel olarak Kara Kuvvetlerinin birlik ve kurumlarına yönelik yönetimlerin tespitine başlanmıştır. Yapılan bu çalışmada Kara Kuvvetleri Komutanlığının bir askeri fabrikası için Toplam Kalite Yönetiminin başlıca yaklaşımları gözden geçirilmiş ve Endüstriyel Kalite Teminatı Seviye Belgesi (AQAP 120) standartlarına uygun bir yönetim tesisine ait alt yapı oluşturulmuştur. Müşteri tatmininin Kara Kuvvetlerine yabancı bir kavram olduğu, kalitenin ticari ürünler ile ilgili olduğu ve dolayısıyla Silahlı Kuvvetlerle bir ilgisinin olmayacağı fikri örnekler yardımıyla çürütülmüştür. Uygulamaya konu 600 ncü Levazım Ana Depo ve Fabrika Komutanlığında Toplam Kalite Yönetiminin gerektirdiği tüm aşamalar açık olarak belirtilerek kavramsal çerçeveyle ortaya çıkabilecek yaklaşımın farklılıkları örnek ile giderilmiştir. 600 IVncü Levazım Ana Depo ve Fabrika Komutanlığının tüm süreçleri büyüteç altına alınmış ve sistemin artı ve eksileri tespit edilmiştir. 600 ncü Levazım Ana Depo ve Fabrika Komutanlığındaki eğitim faaliyetleri gözden geçirilerek TKY'nin gerektirdiği eğitim çeşitleri belirlenmiş ve planlaması yapılmıştır. Sürekli iyileştirmenin tesisi amacıyla kalite sistemi oluşturularak dokümantasyon yapılmıştır. Toplam Kalite Yönetimi ile organizasyondaki herkesin bilgi ve tecrübelerini ifade edebileceği ve bunun dikkate alınacağı bir ortam oluşturulmaktadır. Vizyonu temel esaslar üzerine kurulan 600 ncü Levazım Ana Depo ve Fabrika Komutanlığındaki çalışanlar kalite iyileştirme grupları vasıtasıyla yönetimde söz sahibi olacaklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalating world and rivalry extending outbonds has aroused that institutions are in need of being managed well. The rate of focussing on management has increased as closed systems have disappeared because of entropy.Especially,agendas of all nations have been involved in the issue of cd- evalution in general economic balances and defence expenditures which is indeed considered to be limitless. Reduced in defence expenditures done by governments has caused Armed Forces to reorganize and to be more compact.Total number of personnel has been reduced and yet some units have been taken out of service.Despite getting more compact, duties of Armed Forces have not changed.This has aroused the risk of reduced“level of fighting readiness”need for eliminating the gap caused by the by means of good managements the prime issue in the agenda of the Armed Forces. Need for change has taken place in Turkish Armed Forces agenda with the philosophy of total quality management and thus methodologies concerning all units of Turkish Land Forces started to be determined.In this study some principal approaches of total quality management for a military Factory of Turkish Land Forces,have been reviewed and according to the Allied Quality Assurance Publications(AQAP)Standarts have been accepted in methodology. The idea,that customer satisfaction is a foreign concept for Turkish Land Forces,moreover quality is related with the commercial products thus,has nothing to do with Turkish Land Forces,have been refuted by means of examples.By clearly explaining all the steps reqired by the total quality management in Bor Quartermaster Depot and Military Factory Command with VIexamples all the questions that can arise on scientific basis have been precisely examined,positives and negatives in the system have been investigated. After reviewing the education activities in Bor Quartermaster Depot and Military Factory Command,the types of educations required by total quality management have been determined and an education plan has been made, with the aim of establishing a continious recovery,a quality system documentation has been made. Total quality management provides a room where people express their knowledge and experience and find someone to take them in consideration. Employees in Quartermaster Depot and Military Factory Command,whose vision is based on fundemantel rules,will participate in administration by means of quality circles. \m