Manisa'nın 6 numaralı H.942-973 (M.1535-1565) tarihli şer'iye sicil defterinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription of the number six records book and it's evaluation about Manisa city A.H.942-973 (A.D.1535-1565)
  1. Tez No: 122737
  2. Yazar: TURGUT UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Seriye sicilleri, Osmanlı Devletinde bütün hukuki kayıtları ihtiva eden belgelerdir. Aynı zamanda şer'iyye sicilleri Osmanlı Devletinin sosyal, ekonomik ve siyasi hayatına dair bilgileri içermesinden dolayı, Osmanlı tarihinin ana kaynakları arasında yer almaktadır. Çalışmamızda Manisa vilayetini ilgilendiren 6 numaralı defterin transkripsiyonunu ve değerlendirmesini yapmaya çalıştık. Defterimiz H.942-973 (M.1535-1565) tarihleri arasını kapsamaktadır. İncelediğimiz defter tereke kayıtları, anlaşmazlıktan dolayı çıkan davalar ve vasi tayinlerinden oluşmaktadır. Bu belgeler ışığında Manisa vilayetinin İdari, iktisadi ve sosyal durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Court judgements are the documents which include all the juridical registrations of the Ottoman Empire. Moreover, the court judgement documents take very important place in the main resources of Ottoman History due that they consist of the information about the social, political and economical life of Otoman Empire. İn our work we tried to study on the transciption of the number six records book and it's evaluation about Manisa City. Our record book comprise the dates between A.H. 942-973(A.D 1535-1565). The record book, We Studied on consist of estate enrollments, the trials that bring up because of the disagreements and the appointment of executas. Manegerial, economical and the social candition of Manisa City were tried to brought forth in the light of these documents.