Manisa'nın merkez köylerinde ciddi düzeydeki glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) enzimi eksikliğinin populasyon düzeyinde sıklığının araştırılması
Very serious range from glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) enzyme deficiency in population range frequency investigate in Manisa center village
- Tez No: 90954
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET MANİSA'NIN MERKEZ KÖYLERİNDE CİDDİ DÜZEYDEKİ GLUKOZ-6-FOSFAT DEHİDROGENAZ ( G6PD ) ENZİMİ EKSİKLİĞİNİN POPULASYON DÜZEYİNDE SIKLIĞININ ARAŞTIRILMASI Glukoz-6-Fosfat Dehidrogenaz ( G6PD ) enzimi bir çok canlı topluluğunda var olan, pentoz fosfat yolunun ilk ve en önemli enzimlerinden biridir. Pentoz fosfat yolunun sonunda NADPH ve Riboz-5-Fosfat üreten enzimdir. Glukoz-6-Fosfat Dehidrogenaz enziminin eksik olması halinde, G6PD aktivitesinde azalmalar olur.Bu enzim eksikliği kalıtsal metabolik hastalıklardan biri olup, çeşitli düzeylerde ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık dört yüz milyon kişi bu hastalığa sahiptir. Ciddi düzeyde Glukoz-6-Fosfat Dehidrogenaz ( G6PD ) enzimi eksikliği bireylerde ölümcül olabilen akut hemolitik anemi, yenidoğanlarda ciddi düzeyde sanlık ile kalıtsal non- sferostik anemi gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu araştırmada, Manisa'nın belirlenen merkez köylerinde oturan 1604 kişiden kan örnekleri alınmıştır. Ciddi düzeyde Glukoz-6-Fosfat Dehidrogenaz ( G6PD ) enzimi eksikliğine sahip bireyler, Floresans Spot Testi uygulanarak populasyon düzeyinde saptanmıştır; Örnek grubumuzu oluşturan 1604 kişinin 35'inde ciddi düzeyde G6PD enzimi eksikliği saptanmış ve enzim eksikliği görülme sıklığı erkeklerde % 3,2, kadınlarda % 1,14 ve toplam bireylerde % 2,2 olarak bulunmuştur. Elde edilen değerler sonucu ciddi düzeyde G6PD enzimi eksikliği görülme sıklığının erkeklerde belirgin olarak yüksek olduğu görülmüştür. Buna karşın, örneklemelerin yapıldığı yerleşim birimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. VJ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VERY SERIOUS RANGE FROM GLUCOSE-6- PHOSPHATE DEHYDROGENASE (G6PD) ENZYME DEFICIENCY IN POPULATION RANGE FREQUENCY INVESTIGATE IN MANİSA CENTER VILLAGE Very much living community have G6PD enzyme and it is one of from the first and the most important enzymes from the Pentoz Phosphate way. It produced NADPH and Riboz-5-phosphate of the end from pentoz phosphat way. The deficiency from the G6PD enzyme, make in the activity from G6PD decreasing. This enzym deficiency is one from the hereditable illness, and come to light in very different ranges. In the world have 400 million people this illness. Very serious range G6PD enzym deficiency give the human mortal acute hemolytic anemia, for newborns with very serious range anemia give them a hereditable nonspherocytic anemia, make healty problems. From the 1604 people that residence of detrmined center^İlTağe ÖT ManTsals taken blood samples for this investigation. Fluorescent spot test apply and ascertain the population range from this people and we found a very serious range G6PD enzyme deficiency. In this sample group from 1604 people have 35 serious range enzyme deficiency and we found the enzyme deficiency frequency by men % 3,2 and by women % 1,14 and total people % 2,2. This value results is a very serious range G6PD enzyme deficiency is by men frequency evident high. In despite of sample are not so much different between the settlement unit statistics. VII