İlköğretim II. kademede sosyal bilgiler dersinin hedeflerine ulaşma derecesi (Şereflikoçhisar ilçesi örneği)
  1. Tez No: 122738
  2. Yazar: ŞÜKRAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada“İlköğretim II. Kademede Sosyal Bilgiler Dersinin, Hedeflerine Ulaşma Derecesi”incelenmiştir. İlköğretim II. Kademede Sosyal Bilgiler dersi amaçlarının gerçekleşmesi için takip edilen öğrenme-öğretme süreçleri araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme aracı araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında öğretmenlere yönelik anket formu kullanılmıştır. Anket verileri ile toplanan bilgilerin çözümlenmesinde yüzdeler kullanılmıştır. Araştırmanın teorik temellerini ortaya koymak maksadıyla; Sosyal Bilimler - Sosyal Bilgiler arasındaki ilişki, ilköğretimde Sosyal Bilgiler ve Sosyal Bilgiler dersinin ilköğretimde yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca Sosyal Bilgiler Dersinde Kullanılan metot - teknik, araç - gereç ve değerlendirme biçimlerine yer verilmiştir Veriler 2001 - 2002 eğitim - öğretim yılında Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesi ve bağlı kasaba ilköğretim okullarında II. Kademede Sosyal Bilimler dersi veren öğretmenlere uygulanan anket formları ile toplanmıştır. Araştırmaya 21 kadın, 27 erkek olmak üzere toplam 48 öğretmen katılmıştır. Araştırmada öğretmenlere genel, programa ilişkin görüşleri, metot ve tekniklere ilişkin görüşleri, ölçme ve değerlendirmeye ilişkin görüşleri olmak üzere dört ana başlık altında sorular yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY nd In this research that examined“at the 2n stage of Primary Education's Social knowledges lesson's get its target class”. At the 2 stage of Primary Education's Social knowledges lesson's followed by learning-teaching processes exomined for make the aims in roel. The criterion toel was re-designed by the researchers the research, informations collected by applying polls to the teehers. Information that collected with the polls resourses resoved with percen tages. It aimed for thearetical basics vision; social sciences Social-Knowledges, relate between them, in Primary Education Social-Knowledges and its course's importance and its position appears. Also which are used in the Social-Knowledges: rneth technik, tools and utilizing styles appears. Informations colleted by the polls, 2001-2002 year? of education Ankara in Şereflikoçhisar and its towns, primary education schools its, 'teachers that course social- knowlodge at the stage of 2nd, in tot 48 teachers who are 21 women, 27 men joined to the research. 4 main question are directed in the research. These are teacher's general, programme reviews nethot and techic reviews, criterion and utilizing reviews..-.'- '.-; » f M55 SfcXA*®^*'