Hattabi ve İbn Hacer'in Buhari metinlerine yaklaşımları
The Approaches of Khattabi and Ibn Hacar to the texts of Bukhari
  1. Tez No: 122755
  2. Yazar: ZİŞAN TÜRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada Hattâbî ve İbn Hacer'in Buhârî metinlerine yaklaşım lan mukayeseli ve tasvirî bir şekilde konu edilmiştir. Hicrî IV.ve IX.asırda yaşamış olan bu iki sarihin rivayet metinlerine bakış açılan tespit edilmeye çalışılmış ve bu bakış açılarından yaşadıktan döneme ait, rivayetlere yönelik zihnî arka planlarının ip uçlan aranmıştır. Tezimizin birinci bölümünde Hattâbî ve Ibn Hacer'in, Buhârî metinlerinin oluşumuna ilişkin düşünceleri ele alınmış, onların rivayetleri değerlendirmelerinde bugünkü anlamda bir metin inşası çabası olup olmadığı irdelenmiştir.Genel olarak Hattâbî' nin rivayet farklılıklarıyla fazla ilgilenmeyip, önündeki rivayeti bulunduğu hal üzere yorumlamaya çalıştığına, İbn Hacer'in ise rivayet farklılıktan» bir araya getirme işiyle doğrudan ilgilendiğine şahit oluyoruz. Tezimizin ikinci bölümünde, söz konusu sarihlerin Buhârî metinlerini yorumlama çabasında yararlandıkları kriterler tespit edilmeye çalışılmış ve bunların mukayesesi yapılmıştır. Sergilenen bu yaklaşımlarda İbn Hacer'in şerh ettiği kitabı gerek tertip gerekse muhteva bakımından sorgulayıcı bir şekilde değerlendirmediği, Hattâ bî'n in ise daha rahat bir tavır içerisinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in the study, the approaches of Khattabi and lbn Hacar to the texts of Bukhari are examined descriptively and comparatively. We tried to determine the points of view followed by each one of of two commentator, who lived in the fourth and ninth centiries after hijrah, in order to explain the traditional texts. Besides, it is tried to inference that what their mental backgrounds were based on. In the first chapter, it is examined that whether the commentaries of Khattabi and lbn Hacar contain an object for the construction oftextornot Generally, Khattabi does not concern with the variant forms of a tradition. He tries to ex pound it alone. On the other hand, lbn Hacar, particularly, tries to complite the different forms of a tradition while expounding. in the second chapter, we tried to determine the criteria that Khattabi and lbn Hacar respected them while they werw expounding the traditional texts. In addition to that, the criteria in question were compared each with other. Finally, it can be said that lbn Hacar approachs the book which he expounds in its plan and contents from the critical standpoint. However, Khattabi is more careless of the book's pland contents.