Popüler kadın dergilerinde kadın bedeninin temsili
The Representation of woman body in popular woman magazines
- Tez No: 122777
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ABSTRACT Tezimizin konusunu Amerika'da yayımlanan Cosmopolitan dergisindeki kadın temsili oluşturmaktadır. Cosmopolitan' ın sunduğu kadın imgesi bir taraftan özgür bir kadın modeli sunarken, diğer bir taraftan geleneksel kadın tanımlarını pekiştirmektedir. Bu model, barındırdığı 'kariyerist kadın', 'bekar kadın', 'cinsel arzularının farkında olan kadın', 'modern kadın' gibi temalarla feminist bir okumaya davetiye çıkarmaktadır. Tezimizde bu kadın modelini feminizmin kurucu kavramlarının ışığında inceledik. Ayrıca derginin içine doğduğu İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan toplumunun tüketim ve bireysel başarı kavramlarını yücelten sosyokültürel coğrafyasının bu kadın tiplemesini nasıl biçimlendirdiğini araştırdık. İnceleme sırasında Amerikan Cosmopolitan dergilerinden seçilmiş metinsel ve görsel malzemeleri kullandık. Bu malzemenin anlam örüntülerini göstergebilim ve söylem analizi yöntemleriyle inceledik. Ataerkil cinsiyet rolleri, bağımsızlık, eşitlik, farklılık gibi kavramlar açısından metinleri derinlemesine okuyarak Cosmo' da önerilen kadın modelinin nasıl inşa edildiğini anlamaya çalıştık. Ortaya atılan savları görsel ve metinsel alıntılarla sınayarak tartıştık. Feminizmin yanı sıra iktidar kavramı da Cosmo kadınının toplumsal ilişkiler ağındaki yerini anlamamızda bize yardımcı oldu. Dikkatli bir okuma literatürde rastlanan Cosmo kadını mitini yıkmaktadır. Erkeklerle eşitlik talep eden hırslı ve girişken bir kadın olarak tarif edilen Cosmo kadını, iddia edildiği gibi ataerkil sistemin yerleşik kurumlarına ve kavramlarına (annelik, zevcelik, aile ve erkek odaklı yaşam biçimi) karşı çıkmamaktadır. Cosmopolitan kadını için bireysel başarı hayatın ana hedefidir. Kadının tam bağımsızlığını engelleyen ataerkil cinsiyet rolleri bu hedefe uygun olarak araçsallaştırılır. Cosmopolitan 'da çarpışan zıt söylemler ataerkil sistemi sorunsallaştırmayan, başarılı, yırtık ve yükselerek güçlenmeye çalışan bir kadın imgesinde bütünleşir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of our study is to understand the peculiar woman image presented in the American Cosmopolitan journal. This representation offers on the one hand, the model of a liberated woman, and on the other hand it enhances the definitions of traditional woman by consolidating the patriarchal roles in certain respects. The notions of“career woman”,“single woman”, and“sexually desirous woman”permating into this text, invoke a feminist reading. This led us to determine the course of our study, as a thorough investigation of Cosmopolitan's discourse, in terms of the fundamental concepts of feminism. We have also explored how the sociocultural background of the post- World War II era in the American society contributed into the shaping of Cosmo woman. The two prevalent social dynamics of the post war era were consumerism and personal success. In our inquiry, we have analysed textual and visual material chosen from the American Cosmopolitan by discourse analysis, power relations analysis and semiology. We have assessed the deep meanings veiled under the surface text and unraveled the map of interrelated meanings by an in-depth interpretative approach in terms of concepts such as patriarchal gender roles, equality and difference. Therefore, the quotations used served as the criterion of verification and refutation for our ideas, and thus formed the essential guide of our discussion. An in-depth reading of the journal would reveal that the image of the Cosmo woman adopted in the literature as a demanding figure of equality, or a radical careerist rejecting motherhood, is a popular myth. It turns out that the Cosmo woman does not oppose the established institutions of patriarchal system. For her, personal success and upward mobility are the main aims. The patriarchal roles hindering emancipation are instrumentalized in her world in accordance with this direction. Therefore, the conflictual discourses become unified in the image of a success-oriented and pragmatic woman who refuses to problematize the patriarchal roles with an individualist spirit.