Tüketici haklarının korunmasında reklamın önemi: Temizlik maddeleri üzerine bir araştırma
The Importance of advertising at consumer protection: A research on cleaning materials
- Tez No: 122776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. NAZAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET: Aynı ihtiyacı gidermek üzere üretilen birbirine alternatif ürünlerin sayısındaki artış, rakip işletmelerin pazarda oluşturdukları rekabet ve uyguladıkları pazarlama stratejileri sonucunda tüketiciler alış veriş kararlarında zorlanmaktadır. Tüketiciler için önemli bilgilendirme araçlarından biri olan reklamların, tüketici aleyhine olan durumları da söz konusu olabilmektedir. Tüketiciler reklamlardaki aldatıcı ya da yanıltıcı ifadeler sebebiyle zaman zaman mağdur duruma düşebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, tüketicinin korunması ve reklamla ilgili teorik çerçevenin incelenmesinin ardından tüketicilerin reklamlar konusundaki genel eğilimleri ile tüketicilik akımı hakkındaki bilgilerinin ölçülmesidir. Alan araştırmasında reklamlar temizlik malzemesi kategorisinde ele alınmış ve tüketicilerin temizlik malzemesi reklamları hakkındaki görüşleri ile tüketicinin korunması alanındaki gelişmelerden haberdar olup olmadıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: As a result of the increase of the number of products that are produced to meet the same need and alternative to each other, the competititon at the market and marketing strategies which are used by rival companies consumers are forced at their purchase decision. Advertisements that is one of the important information tools for consumers, can be discussed against consumers. The consumers can be occasionally unjustly treated because of the deceptive and misleading advertisement claims. The purpose of this study is to investigate the theoretical frame related to consumer protection and advertising, immediately after to measure common tendency of the consumers about advertisements together with knowledge about consumerist movement. In this study, advertisements are only considered in cleaning materials category and consumers opinions about cleaning materials advertisements are investigated. In addition it is investigated whether consumers are informed of developments regarding consumer protection or not.