Dergilerde kadın ve erkek cinsiyet kimliklerinin sunumu
The presentation of gender identities of women and men in magazines
  1. Tez No: 376392
  2. Yazar: EREN EKİN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tarihin gerek maddi gerekse de kültürel olarak erkek egemen inşasında kadınların yeri, durumu sanılanın aksine oldukça önemlidir. Sınıfsal olarak ezilmenin ve sömürülmenin ilk örneği olan bu ayrılmanın/ayrımın ortaya çıkardığı sorunlar üzerinden tüm tarihi okumak ve güncel olanın durumuna yine bu perspektiften bakmak, şey'leri tümden farklı bir okuma olanağı sunmaktadır. Özellikle moderniteye ve dolayısıyla günümüz postmodern dünyasına bu türden bir feminist pencereden bakmak, toplumsal cinsiyetin yanı sıra bedenin, cinselliğin ve her türden gündelik ya da kamusal iktidar ilişkilerinin ortaya konmasında önem arz etmektedir. Women's Health ve Men's Health dergileri üzerinden böylesi bir okumaya girişen çalışma, kadın ve erkek cinsiyetlerini odağa alarak, patriarkinin moderniteye göre postmodern dönemdeki durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tarihsel ve kavramsal olmak üzere iki sacayağı üzerine oturan teorik ilk bölümün ardından, ikinci bölümde karşılaştırmalı betimleyici yöntemle belirtilen dergilerdeki veriler analiz edilmiş, yorumsanmıştır. Tüketimle ve doğrudan bedenle, bedenin farklı stratejik formlarıyla ilişkili olarak inşa edilen kadın ve (özellikle) erkek cinsiyet kimliğinin postmodern dönemdeki durumuna bakıldığında, çok daha maskülen ve dolayısıyla patriarkal bir hal aldığı incelenen dergilerde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The place and importance of women in patriarchal construction of history, whether material or cultural, is very important contrary to popular belief. Reading the entire history in terms of the problems caused by this separation/distinction which is the first example of being oppressed and exploited as a class, and looking at the current situation again through this perspective, offers a whole different way of reading things. Having this kind of a feminist view particularly when considering modernity and thus present-day postmodern world is important in terms of revealing omnifarious daily or public forms of power relations associated with the body and sexuality, as well as gender. This study aims to reveal the situation of patriarchy in the postmodern period when compared to modernity, focusing on the gender identities of women and men through this kind of a reading of Women's Health and Men's Health magazines. After the first section which has two main focal points, one being historical and the other being conceptual, the data gathered from the stated magazines have been analyzed and interpreted with comparative descriptive method in the second section. When the situation of gender identities of women and (especially) men constructed directly in relation with the body, various strategic forms of the body and consumption in the postmodern period is considered, is has been observed in the magazines examined that the situation became much more masculine and therefore patriarchal.