İslami popüler bir kadın dergisi olan 'Turuncu' da toplumsal cinsiyetin kuruluşu
The construction of gender in 'Turuncu' that a popular islamic woman magazine
- Tez No: 228254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumsal cinsiyet, kadın ve erkek arasında biyolojik ve genetik farklılıklar haricinde toplum tarafından oluşturulan ve cinsiyet rollerinin de bu toplumsal farklılıklar etrafında şekillendirildiği ayrımları ifade etmektedir. Oluşturulan bu ayrımlar medya dolayımıyla yeniden kurulmakta ve doğallaştırılmaktadır. Haber programları, diziler, reklamlar, kadın programları gibi pek çok yayın türünde kadınlar iyi bir anne ve eş, cinsel obje ya da şiddet mağduru olarak temsil edilmekte, kadınlıkla ilgili başat tanımlamalar yeniden üretilmektedir. Özellikle reklamlarda kadın bedeni sıklıkla kullanılmakta ve kadın erkeğin bakışının nesnesi haline getirilmektedir. Kadınların medyada sözü edilen temsiller çerçevesinde ele alındığı en önemli alanlardan biri de kadın dergileridir. Popüler nitelikli kadın dergilerinin ortak özelliği kadınlara güzellik, çekicilik, erkeğini memnun etme ya da iyi bir ev hanımı olma gibi konularda tavsiyelerde bulunulmasıdır. Bu ticari dergiler yayınladıkları çok sayıda reklamla kadınları tüketim davranışına yöneltmeye çalışmaktadır. İslami feminist kadın dergisi Turuncu ise kadının tüketim nesnesi haline getirilmesine, kadın bedeninin erkeğin bakışına sunulmasına karşı çıkmaktadır.Tez, Turuncu dergisi'nin tüketen, tüketilen ve cinsel nesne haline getirilen kadın kimliği karşısında kendi ideal kadın modelini nasıl ve hangi söylemlerle kurduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaçla derginin ulaşılabilen 22 sayısı üzerinde nicel, daha küçük bir örneklem üzerinde ise nitel analiz gerçekleştirilmiştir. Nicel analizde derginin 22 sayısında yer alan tüm yazıların konularına ve türlerine göre dağılımına bakılmıştır. En sık yer verildiği tespit edilen temalar arasından rasgele örneklem yöntemiyle seçilen yazılar üzerinde nitel analiz gerçekleştirilmiştir.Nitel analizde, yazının tematik yapısı, kurulan karşıtlıklar ve kullanılan sözcüklere bakılmıştır. Analiz sonucunda Turuncu dergisi'nde kadının geleneksel rol kalıpları ile örtüşür biçimde temsil edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender refers to not only biological and genetic differences but also the ones that are formed by the society and the differences that genders form around these social differences. These differences are re-formed and naturalized by the media. In programs like news, serials, commercials, women shows, women are presented as a good mother and wife, sex object or victim of violance; new dominant descriptions about womanhood. Woman body is especially used in commercials frequently and woman is turned into an object in men?s view. One of the media women are treated in the frame of representations are women magazines. Common characteristic of popular woman magazines is to advice woman on beauty, appeal and pleasing her man; or on being a good housewife. These commercial magazines try to manage the consumption behaviour of women by the ads that they publish. İslamic feminist woman magazine Turuncu, on the other hand, acts against women becoming a commodity and her body being presented to man.The thesis targets to show how and with which arguments, Turuncu magazine presents her ideal woman model in contrast to the consumer woman identity, consumed and sex object women identity. 22 issues that were available were reserched with quantitive and qualitive analysis. In quantitive analysis, all the articles in 22 issues were analyzed with respect to subject and type. Articles that were randomly selected from the themes that were mostly written about were analyzed by qualitive analysis.In qualitive analysis, the theme, contrasts and word selection was examined. As a result of the analysis, it is determined that the women were represented in accordance with traditional role patterns.