Aşağı Bakırçay vadisi ve çevresinin jeomorfolojisi
Geomorphology of the lower Bakırçay valley
- Tez No: 122780
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN KAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Aşağı Bakırçay vadisinin jeomorfolojisi konulu bu tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar, çalışma alanının genel jeomorfolojik ve fiziki coğrafya özelliklerinin açıklandığı birinci bölüm ile ülkemiz için yeni olan coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve uzaktan algılama (UA) tekniklerinin arazi kullanım planlamasına yönelik örneklerinin verildiği ikinci bölümdür. Bir yerin jeomorfolojisi planlama süreçlerinde çok önemli rol oynar. Bu nedenle tezimizde jeomorfoloji-planlama ilişkisi de kurulmaya çalışılmıştır. Çalışma alanı neotektonizmanın yol açtığı Miyosen volkanizması ve dış süreçlerle şekillenmiştir. Aşağı Bakırçay vadisinde altı ayrı jeomorfolojik birim ayırt edilmiştir. Bunlar;;. Karadağ Volkanik Kütlesi. Madra Dağının Güney Yamaçları. Zeytindağ Yüksek Alanı. Burgaz Eşiği ve Köprübaşı Boğazı. Bayat Ovası. Bakırçay Deltası Her bir birimin temel jeomorfolojik özellikleri ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. CBS ve UA bölümünde ise, Landsat TM görüntüsü üzerinde lineasyon analizi yapılmış ve ondokuz muhtemel yeni fay saptanmıştır. Ardından konut, turizm, rekreasyon amaçlı dokuz ayrı yer seçim senaryosu eldeki mevcut veriler ve anket çalışmaları sonucu üretilmiştir. Anket çalışması ie aynı zamanda ankete katılanların bakış açıları doğrultusunda çevresel açıdan duyarlı alanlar belirlenmiş ve haritalanmıştır. Çalışmanın temel amacı coğrafi koşulların planlama sürecinde hayati rolü olduğunu vurgulamak ve planlamacılar için bir metodoloji sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our thesis which is entitled as“Geomorphology of the lower Bakırçay valley”, is divided into the two main sections. These are, first section which is mainly examining the general geomorphological and physical geographical characteristics of the study area and second section which is based on Geographical Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) applications in the land use planning. Geomorphological characteristics have important role in the planning process. For this reason, We try to construct relationships between geomorphology and planning in the area. Study are has been formed by Miocene volcanism as a result of neotectonics and earth surface processes. Six different geomorphological units have been determined in the lower Bakırçay valley. These are; Karadağ volcanic mass Southern slopes of Madra dağ Zeytindağ highland Burgaz threshold and Köprübaşı gorge Bayat plain The Bakırçay delta Each geomorphological unit has been explained with its form and genetics detailed. ; In the GIS and RS section, Landsat TM images of the study area were examined for lineament analysis and nineteen new possible faults have beşn determined, which had not previously been identified. In addition, nine different site selection scenarios for housing, tourism and recreation, which are based upon both existing literature and questionnaire survey, have been created and applied. The questionnaire survey also includes questions on which parcel of land is environmentally sensitive. Environmentally sensitive areas have been identified and mapped using the survey results that are based upon views of people who responded to the questionnaire. As a result, the study determines the key roles of geographical conditions in the planning processes and provides a methodology for planners for making decisions and for minimising land use conflicts.