Female characters from male point of view in the works of John Osborne, Tennesse Williams and Haldun Taner
John Osborne, Tennesse Williams ve Haldun Taner'in eserlerinde erkek bakış açısından kadın karakterler
- Tez No: 122781
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Yazarın cinsiyeti ile yarattığı karakter arasında bağlantı var mıdır? Erkek oyun yazarlarının yarattıkları erkek kahramanlar kadın kahramanlara oranla daha güçlü, daha akıllı, daha özgür müdürler? Erkek yazarların eserlerinde erkek kahramanlar idealleştirilmiş karakterler olarak yansıtılırken, kadın karakterler daha silik, daha yetersiz, toplumsal tepkilerin etkisiyle daha korkak ve geleneklere daha bağımlı mıdırlar? Kadın anti-kahraman olsa da, metinsel politikalar nedeniyle, sonuçta yenilgiye mi uğrar ? Aristoteles'in Poetika'da kadınların trajedi kahramanı olamayacaklarını üne sürmesinin etkisi olmuş mudur? Bu tez, başlıkta belirtilen yazarların kad ın kahramanlarını yukarıdakiler gibi, ve benzerleri, soruların ışığında analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Is there a relation between the authors' sex and his/her character in his/her work? Are male characters more powerful, more intelligent and freer than the female characters in the plays of male playwrights? While men characters are represented as idealised, are women characters reflected as insufficient, worn, and by the help of social reactions weaker and more dependent upon the traditions? Even if the female character is an anti-hero, does she fail because of sexual politics? Is Aristotles' view in Poetics about female characters effective? This thesis aims at analysing in the works of Tennessee Williams John Osborne and Haldun Taner' s female characters in the light of the questions given above.