Anadolu Türk Peri Masallarında jungcu bireyleşmenin arketipsel motif ve sembolleri
Archetypal motifs and symbols of jungian individuation in Anatolian Turkish Fairy Tales
  1. Tez No: 836850
  2. Yazar: HÜRREM TÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE DAĞTAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Psychology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışması Anadolu Türk Peri Masallarında yer alan motif ve sembollerin Jung'un psişe teorisi üzerinden ele alınarak yorumlanma denemesidir. Bu amaca binaen öncelikle Jung'un psişe kuramı ele alınmış ve onun keşfi olan kolektif bilinçdışının gölge, anima/animus, benlik gibi temel arketipleri tanımlanmıştır. Sonrasında psişenin işleyiş sürecinin yapısal amacı olan bireyleşme kavramının içeriği ve sekiz aşamasını oluşturan egonun yerleşmesi, bilinçdışıyla karşılaşma, personadan farklılaşma, gölgeyi kabul etme, gölgeyi, anima/animusu anne-baba komplekslerinden kurtarma, anima/ animusu bütünleştirme, mana kişilikle buluşma ve ego-benlik ekseninin kurulması süreçleri tespit edilerek ortaya konulmuştur. Son olarak ise Anadolu Türk Peri Masalları arasından seçilen İki Kardeş, Kel Kafalı Alaattin, At-Dev ile Cadı ve Şehzade Ahmet isimli dört masal Jungcu bireyleşme aşamaları üzerinden yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to interpret the motifs and symbols in Anatolian Turkish Fairy Tales by considering Jung's theory of psyche. For this purpose, first of all, Jung's theory of psyche has been discussed and the basic archetypes of the collective unconscious, which was his discovery, such as shadow, anima/animus, and self has been defined. Afterwards, the content of the concept of individuation, which is the structural purpose of the psyche's functioning process, and its stages which are settlement of ego, encountering unconscious, differentiation from persona, accepting shadow, liberating shadow, anima/animus from parental complexes, integrating anima/animus, meeting mana personality and establishment ego-self axis, have been determined and revealed. Finally, four fairy tales named İki Kardeş (Two Siblings), Kel-Kafalı Alaattin (Bald-Headed Alaattin), At-Dev ile Cadı (Horse-Giant and Witch) and Şehzade Ahmet (Prince Ahmet), selected from Anatolian Turkish Fairy Tales, have been tried to be interpreted through the stages of Jungian individuation.