Türkiye-A.B.D. siyasi ilişkileri (1919-1923)
Turkish-American political relations (1919-1923)
  1. Tez No: 122789
  2. Yazar: NURİ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET 1830 Dostluk ve Ticaret Antlaşması ile başlayan Türk-Amerikan siyasî ilişkileri ticaret ve misyoner faaliyetleri çerçevesinde gelişmiş ve iki ülke arasındaki resmî ilişkiler 1917'de kesintiye uğramıştır. Milli Mücadele döneminde, özellikle Amerika'nın İstanbul Yüksek Komiseri Amiral Bristol'ün çabalarına rağmen, Amerika'nın Avrupa işlerine karışmama politikası sebebiyle Türkiye-A.B.D. siyasî ilişkileri 1927'ye kadar yeniden kurulamamıştır.“Türkiye-A.B.D. Siyasi İlişkileril919-1923”adlı tezimizde Osmanlı Devleti dönemindeki Türk-Amerikan siyasî, ticarî ilişkileri ve Amerikan misyoner faaliyetleri ele alındıktan sonra Milli Mücadele dönemi Türkiye-A.B.D ilişkileri Paris Barış Konferansı, Lozan Konferansı ve Amiral Bristol'ün faaliyet ve tutumları çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish-American political relations which began after the Amity and Commerce Treaty of 1830 developed in the direction of trade and missionary activities. Official relations between two countries interrupted in 1917. Although efforts of Amiral Bristol, American High Commissioner in Istanbul, during the Turkish War of Independence, due to American policy of nonintervention into the European affairs, Turkish-USA political relations could not be established again until 1927. In my M.A. thesis entitled“Turkish-USA Political Relations (1919-1923)”initially I dealt with Turkish-American political and commercial relations and American missionary activities during Ottoman period. Then, I evaluated Turkish- American relations during the Turkish War of Independence in terms of Paris Peace Conference, Lousanne Peace Conference, activities and attitudes of Amiral Bristol.