Naproksenin tablet formülasyonunun iyileştirilmesi ve tabletlerin fiziksel özelliklerine nemin etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 11062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER TARIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
-128- Ö Z E T Bu araştırmada, bir nonsteroid antienf lamatuar madde olan naproksenin tablet formülasyonunun iyileştirilmesi ve ha zırlanan tabletlere nemin etkilerinin incelenmesi üzerinde ça lışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Türk ilaç piyasasında mevcut 3 firmaya ait 9 ayrı seri numaralı naproksen tabletleri incelen miştir. İkinci bölümde farklı dağıtıcı ajanlar kullanılarak doğ rudan basım ve yaş granülasyon yöntemleri ile 12 ayrı tablet formülasyonu hazırlanmıştır. Bu formüllerin öncelikle basım özel likleri incelenmiştir. Daha sonra hem piyasa tabletlerinde hemde hazırlanan formülasyonlarda, ağırlık sapması, çap-kalmlık, ufa- lanma-aşınma, sertlik, dağılma zamanı, etken madde miktar tayini ve çözünme hızı çalışmaları yapılmıştır. Doğrudan basımla hazırlanan tabletler, 12 hafta boyunca 22±0.5 °C de % 60 ve 22±0.5 °C de % 90 bağıl nem içeren ortamlar da tutulmuşlar, ve tabletlerin çap-kalmlık, sertlik, dağılma za manı ve çözünme hızı üzerine nemin etkileri incelenmiştir. Ayrı ca tabletlerin nem tutma kapasiteleri de tayin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar T. F. 1974, U.S.P.XXI ve B.P.1980'nin ilgili monograflarına göre değerlendirilmiş ve en uygun formülas- yonlar saptanmaya çalışılmıştır. Çözünme hızı verilerinin bu amaç--129- la yazılmış bir bilgisayar programı kullanılarak 7 değişik kine¬ tik denkleme uygunlukları araştırılmıştır. Ayrıca t ^ 5Q ve t 0 değerleri de hesaplanmıştır,.ö 90 Sonuçta, bazı piyasa tabletlerinin istenilen farmasötik standartlarda olmadığı görülmüştür. Hazırlanan formülasyonlar kendi aralarında mukayese edilmişler ve hem şişme hem de kapiller etki gösteren dağıtıcı maddelerin daha iyi sonuç verdiği saptan¬ mıştır. Çözünme hızı sonuçları kinetik olarak incelendiğinde ise en fazla RRSBW, (bt)a ve birinci derece kinetiklerine uyum gö¬ rülmüştür. Nem ortamlarında yapılan çalışmalar sonucunda; tablet¬ lerin tüm fizikofarmasötik özelliklerinin nemden etkilendiği gözlendi. Tabletlerin sertliklerinde azalma görülürken, dağılma zamanları uzamış ve tabletden etken madde çıkışları gecikmiştir. Çalışmanın sonucunda, B firmasına ait tabletlerin en uygun tabletler olduğu bulundu. Hazırlanan formülasyonlarda ise, yaş granülasyon yöntemi ile hazırlanan NY2 ve NY5 kodlu tablet¬ ler, diğerlerine göre en iyi bulundu.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y in this study, the tablet formulation of Naproxen which is a nonsterioidal anti- inflammatory agent was optimized. The effects of relative humidity on the tablet properties were also investigated. in the first part, 9 different batches of 3 different companies naproxen tablets from Turkish drug market were inves¬ tigated. in the second part, 12 different tablet formulations were prepared by wet granulation and direct compression methods using several disintegrating agent. Firstly, the compressibility of these formulations were investigated. Then, weight variations, diameter- thickness, friability, hardness, disintegration time/ assay of naproxen in teblets and dissolution rate studies were madde both of the commercial products and the prepared formula¬ tions. The tablets prepared by direct compression were kept in 22 °C 60 % RH and 22 °C 90 % RH during twelve weeks. The influence of the relative humidity on the diameter- thickness, hardness, distegration time and the dissolution rate of the tablets were investigated. in addition to this, the moisture uptake of the tablets were also determined.-131- The possible best formulations were determined by evaluating the experimental results according to the related monographs of T.F.1974, U.S. P. XXI and B. P. 1980. The dissolution rate date were evaluated as kinetically using a computer program written just for this purpose. Additionaly t^ ^ and tgQ 0 values were estimated. It was seen that some of the commercial products did not confirm to the requirements of the pharmacopeiea. The formulations were compared among themselves. It was found that, the disintegrants which show both swelling and capillary action were the best. Upon the kinetic evaluating of drug release, best fits were obtained with RRSBW, (bt) and first order reaction kinetic models. The studies in the humid medias stow that, the physico- pharmaceutical properties of the tablets were affected by the humidity. While the hardness decrease, the disintegration times increased. Also, the drug release detayed. According to these values, the tablets belonging to B brand were found the best. The NY2 and NY5 tablets which were prepared by wet granulation were selected as the best among the formulations.