İş dünyasında Almanca'nın yeri ve önemi
Place and important of German language in business world
- Tez No: 122800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Oz Yaşamakta olduğumuz çevrede çok şeylerin değiştiğini görebilmekteyiz. Bizlerde bu değişimin içinde yer almaktayız. Bu değişimler dil alanında da gerçekleşmektedir ve Alman dili de bu değişimde yerini almaktadır. Son yıllarda Almanca kendini sorgulamaya başlamıştır, ben bu değişimin neresindeyim diye. Geri mi kalmaktayım, yoksa ilerlemektemiyim, işte bu soruyu kendine sormaktadır. Bu çalışmanın içerisinde Alman dilinin diğer diller ile karşılaştırmasından başlayarak, asıl konusu olan iş dünyasındaki konumu hakkında bir takım araştırmalar da bulunulacaktır. Şirketlerde olsun, eğitim alanında olsun veya kamu kurumlarında olsun Almanca'nın genel itibarı ile 2.dil tercih görünümünde olduğu yadsınamaz. Bu çalışmada bu konuların detayım göreceksiniz. Almanca'nın Avrupa'da merkezde hakim dil olmasına karşın, İngilizce'nin genel olarak dünyada hakim dil olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı Almanca'nın konuşulması gereken yerde ve Almanca'nın etkin olması gereken yerlerde etkinliğini artırmak için, daha çok İngilizce yerine Almanca'yı tercih etmeliyiz. iv
Özet (Çeviri)
Abstract Many tilings is changing around us. And we are in this change. This change are in the sphere of language and the German language takes its place in this changes. A few years the German language has questioned itself, about its place in the context of the world languages. In this study the German language has been compared with another languages. The usage of the German language in companies, in work places has been searched. It's undeniable that the German language activaly being used in companies and in educational enstitutions. You will see the details of the subject in this study. The German language is used widely in the central Europe. But it's is known that the English language is dominant language in the whole world. We should prefer to speak in German language in the places where it is spoken. It will further the activity of the language.