Küresel üretim süreçlerinde kadın emeği
Woman labour in global production manner
- Tez No: 122799
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET KÜRESEL ÜRETİM SÜREÇLERİNDE KADIN EMEĞİ Bu tez kapitalist dünya bunalımının ardından küresel üretim süreçlerine geçişin kadın emeği üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bunalımı izleyen dönemlerde kar oranlarını arttırmak üzere sermaye tarafından üretim ve yeniden üretim süreçlerinde gerçekleştirilen düzenlemelerin etkileri açıklanmıştır. Bu çalışmada yaşanan bunalımın neden ve sonuçlarını tahlil eden kuramlar incelenmiş, yeniden-yapılanma sürecindeki farklı üretim sistemlerinin emek ve istihdam üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Üretim sistemlerindeki değişimin kadınların işgücü piyasalarındaki konumuna etkileri araştırılmıştır. Kadınların işgücü piyasalarındaki konumunu inceleyen kuramsal yaklaşımlar incelenmiş, kadın emeğinin üretim sürecindeki konumunu etkileyen faktörler açıklanmıştır. Sermayenin yeniden-yapılanma düzenlemelerinin kadın emeği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Küresel üretim süreçlerinde kadın emeğinin istihdamının yoğunlaştığı sektörlerde toplumsal cinsiyet ilişkileri açıklanmıştır. Kadın emeğinin değişiminin kadın mücadelesi açısından sunduğu olanaklar belirtilmiştir. WOMAN LABOUR IN GLOBAL PRODUCTION MANNER ABSTRACT This thesis examines the effects of global production processes on female labour after the capitalistic world depression. The effects of the restructuring of capitalistic production and reproduction to increase the profit rate in the periods depression are explained. In this study, the theories which analyses the causes and effects of the depression are examined; and the effects of different production systems on labour end employment in the structuring process are explained. The effects of changes in production systems on the position of women in labour market are examined. The theoretical approaches which analyse the position of women in the labour market are examined, the factors which effects the position of woman labour in the production process are explained. The effects of the capital restructuring on women labour are examined. Gender relations in the sectors which there is a concentration of female labour employment in the global production processes are explained.
Özet (Çeviri)
ÖZET KÜRESEL ÜRETİM SÜREÇLERİNDE KADIN EME?İ Bu tez kapitalist dünya bunalımının ardından küresel üretim süreçlerine geçişin kadın emeği üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bunalımı izleyen dönemlerde kar oranlarını arttırmak üzere sermaye tarafından üretim ve yeniden üretim süreçlerinde gerçekleştirilen düzenlemelerin etkileri açıklanmıştır. Bu çalışmada yaşanan bunalımın neden ve sonuçlarını tahlil eden kuramlar incelenmiş, yeniden-yapılanma sürecindeki farklı üretim sistemlerinin emek ve istihdam üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Üretim sistemlerindeki değişimin kadınların işgücü piyasalarındaki konumuna etkileri araştırılmıştır. Kadınların işgücü piyasalarındaki konumunu inceleyen kuramsal yaklaşımlar incelenmiş, kadın emeğinin üretim sürecindeki konumunu etkileyen faktörler açıklanmıştır. Sermayenin yeniden-yapılanma düzenlemelerinin kadın emeği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Küresel üretim süreçlerinde kadın emeğinin istihdamının yoğunlaştığı sektörlerde toplumsal cinsiyet ilişkileri açıklanmıştır. Kadın emeğinin değişiminin kadın mücadelesi açısından sunduğu olanaklar belirtilmiştir. WOMAN LABOUR IN GLOBAL PRODUCTION MANNER ABSTRACT This thesis examines the effects of global production processes on female labour after the capitalistic world depression. The effects of the restructuring of capitalistic production and reproduction to increase the profit rate in the periods depression are explained. In this study, the theories which analyses the causes and effects of the depression are examined; and the effects of different production systems on labour end employment in the structuring process are explained. The effects of changes in production systems on the position of women in labour market are examined. The theoretical approaches which analyse the position of women in the labour market are examined, the factors which effects the position of woman labour in the production process are explained. The effects of the capital restructuring on women labour are examined. Gender relations in the sectors which there is a concentration of female labour employment in the global production processes are explained.