Gaziantep bölgesinden çark yapımı bir çanak çömlek grubu
A Whell made pottery group from Gaziantep region
  1. Tez No: 122809
  2. Yazar: SABAHATTİN EZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN UMURTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ill oz“Gaziantep Bölgesi'nden Çark Yapımı Bir Çanak Çömlek Grubu”başlıklı tez çalışmamın esas malzemesini söz konusu bölgede bulunmuş olan İlk ve kısmen Orta Tunç Çağlarına ait bir grup çanak çömlek oluşturmaktadır. Bu çanak çömleğin bir kısmı Tümen Höyük ve Gedikli - Karahöyük'te yapılmış olan kazılarda bulunmuştur. Diğer bir kısmı ise Gaziantep Müzesi uzmanlarının ihbarlar sonucu ele geçirmiş olduğu iki ayrı Tunç Çağı mezarına ait çanak çömlek buluntularıdır. Bu çalışmada Plain Simple Ware çanak çömlek grubuna dahil ettiğimiz, yaklaşık olarak 355 tüm ve 77 tane ağız ve dip parçası değerlendirme kapsamına alınmıştır. Çalışmanın amacı ve ulaşılmak istenen sonuçlar doğrultusunda ilk olarak elimizdeki çanak çömlek sınıflandırılmış, yapım ve teknik özellikleri hakkında bilgi edinilmiştir. Bir sonraki aşamada bu çanak çömlek grubuna ait kapların benzerleri için Gaziantep Bölgesi ve buraya komşu bölgelerin yerleşmeleri ile ilgili yayınlar incelenerek bu grup çanak çömleğin yayılımı hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında elimizdeki çanak çömleğin başka mal grupları ile karşılaştırması yapılmıştır. Tümen Höyük ve Gedikli - Karahöyük çanak çömleğine dayanarak elimizdeki iki mezar malzemesinin tarihlendirilmesi tezin son bölümünde açıklanmıştır. Bu çalışma kapsamında incelen çanak çömlek oldukça kaliteli yapılmıştır. Çanak çömlek yapımındaki seri üretim ve hızlı çarkın kaplar üstündeki etkisi açıkça görülmektedir. Çok geniş bir coğrafyada yayılım alanı bulan bu çanak çömlek grubu özellikle İlk Tunç Çağı'nın sonlarında çok tipik bir mal grubu olarak görülür. ABSTRACT The main material of the thesis“A Wheelmade Pottery Group From the Gaziantep Region”is a group of pottery that belongs to the Early and partly to the Middle Bronze Age. One part of this group had been come to light in the excavations of Tilmenhöyük and Gedikli-Karahöyük and the other part in the two different Bronze Age tombs that had been uncovered by the experts of Gaziantep Museum as the result of benouncements. In this study approximately 355 intact and 77 base and rim fragments that were included to the Plain Simple Ware group have been evaluated. On the basis of the objectives and the target results of the study, first the pottery that we have has been classified and infarmation about the producing and technical characteristics obtained. In the following stage it has been tried the obtain information about the expansion of this group of pottery by making a literature study of Gaziantep region and its neighbours. Besides this the comparation of our group of pottery with the other ware groups has been done. In the last section of the thesis the dating of the material from the two tombs has been done on the basis of the Tümen Höyük and Gedikli-Karahöyük pottery. The pottery that has been examined in this study had been made with high quality. The effect of the mass and wheel production on the ceramics have been obviously seen. This pottery group that has been expanded in a very large geography is seen as a very typical material group especially in the final phase of the Early Bronze Age.
Özet (Çeviri)