Ku'an ve sünnete göre zekat
Zekah in the Koran and sunnah
- Tez No: 122808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
oz Bu araştırma,“KUR' AN VE SÜNNETTE ZEKÂT”başlığını taşımaktadır. Bu başlık altında zekât, asıl kaynaklarından anlatılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma, giriş hariç üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, Kur'an'da zekâtı, direk veya dolaylı anlatan kavramlar tespit edilmiş, etimolojik ve terminolojik yönden incelenmiş ve Kur'an'da geçtikleri ayetler ile beraber verilmiştir. Birinci bölümde; Giriş kısmındaki ilgili ayetler kullanılarak konu başlıkları belirlenmiş ve zekâtın Kur'an'da ki fenomeni kurulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; Sahih hadis kitaplarının, zekât ile ilgili bölümlerindeki konu başlıklarından yola çıkılarak sünnette zekât işlenmiştir. Üçüncü bölümde ise; mezheplerin zekâta bakış açılarını göstermesi bakımından mezhepler arasında en çok tartışılan konulardan örnekler verilmiştir. Araştırma, herkesin söz söylediği zekât gibi mühim bir konuda sözü Kur' an' a bırakmıştır. Kur' an, zekâtı, iktisâdi dengeyi kurmada ve toplumsal barışı sağlamada bir araç yapmıştır. Kur' an, zekâtı namaz ile birlikte zikrederek ona ibadet özelliğini yüklemiştir. Aynı zamanda insanlığa adaletli vergi sisteminin ilkelerini sunmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This exploration carries“ZAKAH İN THE KORAN AND SUNNAH”. Under this title, zakah is tried to be told from it's main fountains. This exploration consists of three chapter, except enterance. In the enterance, concepts which had told zakah in the Koran directly or indirectly had been determined and examined ethimologically and terminologically and also had been given together with the verses in Koran In the first part, subject titles had been determined by using the concerned verses in the enterance and zakah establishment's phenomena had been tried to be established in Koran In the second part, zakah in sunnah is functioned with the help of real tradition books which have subject titles about zakah. In the third part, to show the cult's contention for zakah, it had been given examples from the most argued subjects between cults. In our exploratin we tried to give the word to Koran. Koran had made zakah a means to provide social peace and to set the economic balance. Koran had downloaded zakah, worship feature, by mentioning it with salah. Also it had presented the principles of fair tax system to humanity.