Endülüs'te Murabıtlar ve Muvahhidler dönemlerinde müslüman-hristiyan ilişkileri (Endülüs'ün geri alınışı-reconquista 1085-1238)
The Muslim-christian relations in al-Andalus at the period of Almoravids (Reconquista 1085-1238)
  1. Tez No: 122810
  2. Yazar: LÜTFİ ŞEYBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
öz Reconquista, 'fethedilen yerleri geri alma' anlamında İspanyolca bir kelimedir. Kavram olarak, Müslümanların İspanya'yı 71 1 tarihinde fethetmelerinden sonra, mağlup Vizigot ordusundan artakalan bir grup asker tarafından, Kuzey İspanya'daki Asturias bölgesinde bulunan Kantabria dağlarında, bu dağlardaki Covadonga mağarasında başlatılan ve İspanya'yı Müslümanlardan geri almayı hedefleyen hareketin adıdır. Murâbıtlar (1090-1147) ve Muvahhidlerin (1147-1238) sayesinde Endülüs, siyasi ömrünü uzatmış ve düşüşünü bir süre geciktirmiş oldu. Hıristiyanlar, Murâbıtlar ve Muvahhidler'e karşı başa baş mücâdele ederek bilinçli ve planlı bir şekilde yürüttükleri Reconquista sayesinde, sadece İberya Yarımadası'nın siyasî hâkimiyetini tekrar kazanmakla kalmadılar, uzun vâdede Müslümanların kültürel hayatından tevarüs ettikleri medeniyet değerleri sayesinde Avrupa Rönesans'ına katkıda bulundular. Endülüs'e çıkan Murâbıtlar ve Muvahhidler, ilk zamanlar Endülüs kültürüne karşı katı bir tavır takındılarsa da, zamanla onu benimsemişlerdi. Böylece, yarımadaya daha fetih yıllarında gelmiş olan Berberi kültürü, Murâbıt ve Muvahhidler vasıtasıyla da işlenmiş ve kültürel karışım daha da perçinlenmişti. Dolayısıyla Endülüs siyasî, askerî, sosyal, kültürel ve medenî özellikleriyle bir hoşgörü medeniyeti olarak ortaklaşa hayat fikrinin güzel bir modelini sunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Title:“Muslim-Christian Relations in Al-Andalus at the Period of Almoravids and Almohads (Reconquista 1085-1238)”.“Reconquista”is a Spanish word meaning reconquering. Its meaning as a concept is that after the Muslims conquered Spain in 71 1, some of the defeated Visigoths soldiers began to regain Spain from the Muslims, thus they started their action in the cave called Covadonga being in the Cantabria Mountain in the region called Asturias. The Murabits (1090-1147) and Muvahhid (1147-1238) dominance in Al- Andalus, thus both reigned the state of Al-Andalus for 148 years. As a result of a one and half century Magribits dominance, the collapse of it was just postponed. By carrying on a conscious and planed struggle called reconquista against the Murabits and Muvahhids, the Christians did not only regain the political dominance of Iberian Peninsula but also in the long term became the leader or innovator in the European Renaissance by benefiting from the inheritance of the Islamic cultural life. In spite of the fact that the Murabits and Muvahhids had a pure and strong Mağribi culture when they came Al-Andalus, and opposed or resisted the Al-Andalus culture, in the long run they appropriated to themselves it. The Barberian culture had already come to the peninsula during the period of conquest. This mixed culture was consolidated by the Murabits and the Muvahhids who processed this culture. Therefore, with its unique geographic, political, military, cultural and civilized features, Al-Andalus presented a good example of being an idea of common life resulted from its tolerance, science and cultural civilization. IV