Tarık Buğra'nın romanlarında yakın dönem Türk siyasi hayatı
Political life of Turkey in the novels of Tarık Buğra
  1. Tez No: 122811
  2. Yazar: İLYAS DİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
öz Bu tez çalışması, modem Türk edebiyatının en önemli yazarlarından olan Tank Buğra hakkındadır. Altı bölümden oluşan tezimizin“Tank Buğra'mn Hayatı”başlıklı I. bölümünde öncelikle Tank Buğra'nınI 1940'lı yılların sonlarından itibaren hikâye yazarak başladığı yazarlık hayatim incelemeye çalıştık. Yazarın bu yıllardan vefatına kadar süren yazı hayatı içerisinde hangi dergi ve gazetelerde neler yazdığım ve yeri geldikçe kitaplaşan çalışmalarım kronolojik olarak ele aldık“Tank Buğra'nın Hayatı”bölümünden sonra yazarın yakın dönem Türk siyasî tarihini konu edinen Küçük Ağa, Firavun İmanı, Gençliğim Eyvah, Dönemeçte ve Yağmur Beklerken isimli romanlarım beş ana bölüm hâlinde inceledik.“Siyasî Olaylar”başlıklı II. bölümde, Birinci Dünya Savaşı'ndan 1970'li yıllara kadar gerçekleşen önemli siyasî olayları;“Siyasî Şahsiyetler”başlıklı IH. bölümde ise söz konusu romanlarda geçen Millî Mücadele'nin önde gelen isimleriyle Cumhuriyet ve sonrasında gündeme gelen siyasî şahsiyetleri yakın tarihle ilgili kaynakların paralelinde araştırdık.“Siyasî Teşekküller”başlıklı IV. bölümde İttihat ve Terakkî'den itibaren yine yukandaki romanlarda gündeme gelen siyasî parti ve teşkilatlan;“Siyasî Mekânlar”başlıklı V. bölümde de başta TBMM olmak üzere siyasî mekânlan incelemeye çalıştık.“Siyasî Ortam, Eğilim ve Problemler”başlıklı VI. ve son bölümde ise, bir kısmı günümüzde de tartışma konusu olan Tanzimat, E. Meşrutiyet, Basın, Muhalefet ve Particilik/Fırkacılık gibi konulan, romanlarda ele almış şekillerine göre tekrar gündeme getirdik. ABSTRACT This thesis has six topics and the first topic is“The life of Tank Buğra”. Under this first topic naturally ı first have considered his writing life from the ends of 1940's that he has started to publish his stories. In this project the magazines and the newpapers that Buğra have written articles and their contents and publishing time of his books are given chronologically. Also I have mentioned about the personalities and the events that Buğra have been affected. After“The Life of Tank Buğra”I have studied Küçük Ağa, Firavun İmanı, Gençliğim Eyvah, Dönemeçte and Yağmur Beklerken novels of Tarık Buğra, which are concentrated upon“Independence War”and the“Establishing Time”of Turkey. And these studies are given in five topics. The firs title of these studies and the second part of the thesis is“Political Evenest”and it includes the momentous event that happened in Turkey from 1915 to 1970's. The third part is“Political Personalities.”Under this title some important portraits of National Independence Movement and the rulers of first republicans have been considered under the light of historical fountains. The fourth one is“Political Organisations.”In here the political organisations beginning from Union and Progress Party have been mentioned. The fifth title is“Political Environment”and it concerns the political places that have importance. Ofcourse the most important place of all was the Turkish Assembly which also reflects the political atmosphere and the tendency of the country as it is now. The sixth and the last title is“The Political Conditions”in the last century; "Tendencies and Problems. By this title I have discussed some issues which have great importance. These are Tanzimat, Innovations, E. Meşrutiyet, Liberty, Press, Opposition and Partisanship in relation with these novels.
Özet (Çeviri)