Tarık Buğra'nın romanlarında sözdizimi
Syntactic structures of Tarık Buğra's novels
  1. Tez No: 42692
  2. Yazar: MUHARREM DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EFRASİYAP GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
ÖZET Bu çalışmada Tank Buğranın kitap halinde yayınlanmış on bir romanından alınmış 1 10 sayfalık bir metin bütüncesi (corpus) sözdizimi açısından incelenmiştir. Çalışma“Giriş”bölümünü takip eden yedi bölümden oluşmaktadır.“Kavramların İşaretlenmesi”adlı birinci bölümde müstakil kavramları karşılayan kelime ve kelime grupları; 'Taban Halindeki Öğeler“ adlı ikinci bölümde, isim ve fiil tabanları; ”Kavram İlişkileri“ adlı üçüncü bölümde belirtili tamlamalar ve belirtme unsurları; ”Tümleç- Yüklem İlişkileri“ adlı dördüncü bölümde cümlenin öğeleri; ”Cümle Dışı Öğeler“ adlı beşinci bölümde cümlenin kurucu olmayan öğeleri; ”Cümle Yapılan“ adlı altıncı bölümde cümle kalıplan ve bunlann örnekleri; ”Metinlerin Sayısal Özellikleri“ adlı yedinci bölümde cümlelerin ve morfolojik öğelerin kullanım oranlan dikkatlere sunulmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilen bilgiler ”Sonuç“ bölümünde belirtilmiş ve çalışma ”Şekilbilgisi Dizini“ ile ”Bibliyografya" verilerek bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study a text-corpus of 110 pages taken from Tank Buğra's eleven nowels has been analysed from die syntax point of view. The study consists of seven parts following the“introductory”part- In the first chapter named“Pointing Concepts”, are words and word groups answering the independent concepts; In the second chapter named“Elements in Öte form of root”, noun and verb roots; In the third ehapter named“Coneept relations”, genitival constructions and genitive elements; In the fourth chapter named“Object-verb relations”, the element, of a sentence; In the fifth ehapter named,“Elements out of Sentence”, the unconstituent elements of sentence; In the sixth chapter named“Sentence Structures”, sentence patterns and examples to them; In the seventh chapter named“Numeric Charecteristics of texts”, usage ratios of sentences and morphologie elements have been presented to reader's attention. The results obtained at the end of the study have been expounded in the“Conclusion”and the study has been ended with“Bibliograhy”and“Morphology”index.