Lütfi Divanı'nın tahlili
The Analysis Lutfi Diwan
  1. Tez No: 122818
  2. Yazar: CEMAL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
ÖZ Lutfî, 15. yüzyıl Çağatay Edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. Bu tez, onun divanının edebi yönden incelenmesini hedef almaktadır. Eski Türk şiirinin gelişmesini incelemek için divanlar önemli kaynak eserleridir. Divanların incelenmesi tarih boyunca Türk şiirinin gelişmesini de gözler önüne serecek; isabetli bir edebiyat tarihi yazılması için kaynaklık edecektir. Bu tezi hazırlarken, 1983 yılında Günay Karaağaç tarafından doktora tezi olarak hazırlanmış Lutfî Divanı'nın tenkitli metni esas alınmış, Lutfî'nin şiirinde kullandığı mazmun ve mefhumlann tesbitine çalışılmıştır. Neticede Lutfi'nin hem kendi dönemi içindeki yeri, hem de daha sonraki şairlerle ortak ve farklı yönlerini tespit etmek isteyenler için bir basamak teşkil edecek bir tez ortaya konmuştur. ABSTRACT Lutfî was among the most important figures in the 15 century Cagatay Literature. The aim in the present study is to investigate his Diwan from the literary point of view. In a study of classical Turkish poem his Diwan, occupy a very important place. The study of Diwans, in the course of history, has an imperative role in manifesting the development of Turkish poem and in writing an accured history of literature. This study is based on a critical edition of the poet's Diwan which is studied by Günay Karaağaç in 1983. In our thesis its intended to bring into light the symbolic conception (mazmuns and mefhums). This thesis is likely to be a step for the people willing to determine Lutfi's place in his own era and Lutfi's identical and different parts from the subsequent poets. m
Özet (Çeviri)