İstanbul'da kongre turizmi
- Tez No: 122817
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın konusunu İstanbul'da kongre turizmi oluşturmaktadır. Bu araştırmanın birinci bölümü kongrenin tümü, turizmle ilişkisi, kentlerin kongre turizmindeki yerine ayrılmıştır. İkinci bölümde İstanbul'un kongre turizminde olanakları doğal ve kültürel çekicilikler, konaklama ve ulaşım olarak dörde ayrılmıştır. Üçüncü bölümde İstanbul'da kongre turizmini tarihçesi, İstanbul'da yapılan kongrelere kongre sezonu incelenmiştir. Sonuç olarak İstanbul'un dünya önemli kongre kentleri arasında önemli bir yer alabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is consisting of the congress tourism in Istanbul. The first part of this research has been placed to the entire congress, relationship with tourism and the role of the cities in congress tourism. The second part has been divided into four chapter as possibilities of Istanbul in congress tourism, natural and cultural attractions, accommodation and transportation. In part three, the history of Istanbul in congress tourism, the congress which have been held in Istanbul so far and congress season have been studied. In conclusion, it has been indicated that the city of Istanbul can take an important place among the important cities of the world.