Bir gülme unsuru olarak 'öteki' Tatlı Kaçıklar örneği
'Other' as a factor of laughter: Example of 'Tatlı Kaçıklar'
  1. Tez No: 122828
  2. Yazar: SİBEL FÜGAN VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZ Bu tez çalışması, insanların güldükleri veya televizyon programlarının onları gülmeleri yolunda yönlendirdikleri şeylerin kendileri dışındaki kişi veya gruplar, yani“ötekiler”olup olmadığını tartışmak üzere hazırlanmıştır,“öteki”ve“Gülme”başlıklı bölümlerde konunun kuramsal çerçevesi oluşturulmaya çalışılmış, daha sonra, analiz örneği olarak seçilen Tatlı Kaçıklar dizisi üzerinde bir içerik analizi uygulanmıştır. İçerik analizi, dizinin Aralık 2000'de yayınlanan müteakip dört bölümünün“dil”,“kahkaha efektiyle sonlanan replikler”ve“karakter”açısından kantitatif olarak değerlendirilmesi ve elde edilen bulgulardan, sıklık dağılımlarına dayanan çıkarsamalar yapılması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Tatlı Kaçıklar dizisinin incelenen bölümlerinin, gerek dil, gerek kahkaha efektiyle sonlanan replikler ve gerekse de yaratılan karakterler üzerinden başka kişi ve sosyal grupları dışladığı/aşağıladığı tespit edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bir diğer bulgu ise, dizinin incelenen bölümlerinde en fazla dışlanan ve/veya aşağılanan sosyal grubun kadınlar olduğudur. Kadınların dört bölümde ve yukarıda sayılan üç analiz sonucunda aşağılanma/dışlanma yüzdelerinin oranı, bütün sosyal grupların aşağılanma/dışlanma yüzdelerinin toplamının %58.5'idir. Kadınların aşağılanma/dışlanma yüzdelerindeki bu yoğunluğa dayanarak, Tatlı Kaçıklar dizisinin incelenen bölümlerinin cinsiyetçi bir tutum sergilediği sonucuna varılmıştır. ABSTRACT This dissertation is based on the determination whether people laugh at or are manipulated by television programs to laugh at other people or social groups to which they do not belong, i.e.“the other”. The first two chapters with headings“The Other”and“Laughing”respectively aim at providing a theoretical foundation of the subject. The third one with heading“The Analysis of the Television Series Tatlı Kaçıklar in Terms of Otherness”is mainly a content analysis conducted on four subsequent episodes of Tatil Kaçıklar which were on the air in December 2000. The Series is analysed quantitatively in terms of“language”,“sentences ending with laugh-track”and“characters”and some deductions are made from the frequency of the data obtained. As a result, the analysis found that the episodes of Tatlı Kaçıklar analysed scorned and/or excluded some people and social groups through the language used, the sentences ending with laugh-track and characters created. Another result is that the social group which the series excludes and/or scorns is women. 58.5% out of all scorning/excluding remarks and actions targets at women. As a result of this high percentage, the author concludes that the analysed episodes of Tatlı Kaçıklar exhibited a sexist attitude. Ill
Özet (Çeviri)