Çağdaş büyüme modellerinin değerlendirilmesi ve Türkiye'ye uygulanması
Modern growth models: Their evaluation and application to Turkey
- Tez No: 122827
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Öz ÇAĞDAŞ BÜYÜME MODELLERİNİN DEĞERLENDİRMESİ VE TÜRKİYE'YE UYGULAMASI Emine Ayşen Hiç Gencer Tezimizin amacı, çağdaş büyüme modellerini, bunların varsayımlarını ve işleyişlerini incelemek; bu modellerin makroekonomik sistemler içindeki yerlerini belirlemek; modellerin işleyişlerine ve bu konuda yapılmış uygulama araştırmalarına dayanarak bir ülkenin zaman içindeki büyümesini ve/veya ülkeler arası büyüme ve gelir farklarını ne ölçüde açıklayabildikleri açısından geçerliliklerini değerlendirmek; ve Türkiye'ye uygulamaktır. Tezimizde, Harrod-Domar modeli ve onu takip eden Harrod-Domar-Singer modeli; Solow modeli ve onu takip ederek tasarruf oranını endojen yapan Ramsey -Cass-Koopmans ve Diamond modelleri ve bilgi kavramını endojen yapan Araştırma- Geliştirme ve Beşeri Sermaye modelleri incelenmiştir. Makroekonomik sistemler açısından baktığımızda, Harrod-Domar ve Harrod- Domar-Singer modellerinin Keynesgil sisteme; Solow modeli ve onu takip eden Ramsey-Cass-Koopmans, Diamond, Araştırma-Geliştirme ve Beşeri Sermaye modellerinin ise Neo-Klasik çerçeveye dahil oldukları saptanmıştır. Modellerin geçerliliklerini incelediğimizde; Harrod-Domar modeli, uzun vadeli büyümeyi açıklamaktan çok, konjonktürel dalgalanmaları azaltmak üzere kısa vadeli politika önerileri için kullanılabilir. Solow modelinde, uzun vadeli büyümenin esas etkeni olan teknik ilerleme hızı eksojen kabul edildiği için, aslında bir ülkenin zaman içinde büyümesi ve ülkeler arası büyüme ve gelir farkları endojen olarak açıklanamamaktadır. Aynı durum Ramsey-Cass-Koopmans ve Diamond modelleri için de geçerlidir. Araştırma-Geliştirme modeli, yapısı gereği, ancak binlerce yıl gibi çok uzun süreli büyümeyi açıklamada kullanılabilir. Beşeri Sermaye modeli ise, yapılan uygulamalarda ülkeler arası büyüme ve gelir farklarını açıklamada en başarılı model olmuştur. Modellerin Türkiye'ye uygulanmasından elde ettiğimiz sonuçlar, diğer ülkeler için yapılan uygulamalardaki bu sonuçlarla tutarlıdır. 1950-98 yılları için yaptığımız çalışmada, modellerin tümü Türkiye'nin fiili büyüme hızı için yakın tahminlerde bulunabilmişlerdir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODERN GROWTH MODELS: THEIR EVALUATION AND APPLICATION TO TURKEY Emine Ayşen Hiç Gencer The purpose of our thesis is to investigate the assumptions and the dynamics of modern growth models; to determine the position of these models within the macroeconomic schools of thought; to evaluate their validity with respect to their ability to explain growth of a single country over time and/or cross-country income differences by looking at their dynamics and empirical studies performed; and finally to apply these models to the case of Turkey. In our thesis, we started with the Harrod-Domar model and its derivative, the Harrod-Domar-Singer model. We then elaborated on the Solow model, and investigated the models that extend it: the Ramsey-Cass-Koopmans and the Diamond models that make the savings rate endogenous; and the Research and Development and the Human Capital models that make technological progress endogenous. We determined that the Harrod-Domar and the Harrod-Domar-Singer models belong to the Keynesian school of thought, whereas the Solow and its derivative models belong to the Neo-Classical framework. Looking at their validity; the Harrod-Domar model is best used for short-term policy recommendations against business cycles rather than for predicting long-term growth rates. In the Solow model, the main variable that affects the long-term growth rate, namely technological progress, is exogenous, hence, the model does not actually endogenously explain the reason behind growth. The same weakness applies to the Ramsey-Cass-Koopmans and the Diamond models as well. The Research and Development model gives meaningfiil results only for predicting growth over periods of several thousand years. The Human Capital model is the most successful model in empirical studies explaining growth rate and cross-country income differences. The findings of our empirical studies with respect to Turkey were consistent with the above described general results. For our study period of 1 950-98, we found that all models predict Turkey's long-term growth rate fairly accurately.